...

Mis on detox ja mida teada enne proovimist

detox dieet

“Hakkan tervislikumalt toituma!” on kindlapeale üks levinumaid lubadusi üldse. Iseenesest ei ole ju selles midagi halba, sest soov selle taga on üllas. Pärast rikkalikke pühi tundub vajadus tervislikuma ja kergema toidu järele eriti atraktiivne, seal hulgas ka detox dieet. Kergelt võib kujuneda arusaam, et tegu on lihtsa imega, mis aitab kiirelt ja valutult tasa teha kõik toidulauas tehtud patud ning see ei kujuta tervisele mingit ohtu. Enne aga kui asud detox puhastust proovima, võta teadmiseks järgmised nõuanded.

Mis on detox?

Detox ehk detoksifikatsioon on protsess, mille eesmärk on puhastada keha toksiinidest või mürkidest. Meie kehasse satuvad mürgised ühendid mitmest kohast, isegi tervislikust taimsest toidust, kuna taimedes endas on loomulikul kujul esinevaid mürgiseid aineid. Lisaks puutume kokku tehislike keemiliste ühenditega läbi pestitsiitide, õhusaaste, kosmeetika, ravimite jne. Inimese enda keha toodab samuti jääkaineid, millest on kasulik puhastuda. Detoksifikatsioon ehk kahjulikest ainetest puhastumine on loodud ka üleliigsete hormoonide neutraliseerimiseks ja tasakaalustamiseks.

Detoksifikatsioon toimib inimese kehas ööpäevaringselt iga päev, kogu aasta vältel. Detox protsessi käigus kogutakse igast meie keharakust kokku jääkaineid, mis muudetakse vähem kahjulikeks, pärast mida need kehast ka väljutatakse. Seega võib öelda, et meie keha teeb suurpuhastust iga päev, millega ta on määratud toime tulema, kuid millele saame omalt poolt kaasa aidata.

detox dieet

Mis detox protsessi ajal kehas toimub?

Tihtipeale seostatakse detox kuuri tulemuslikkust sellega, kui mitu korda päeva jooksul käime vetsus. Tegelikkuses on kehas toimuv puhastumise protsess palju mitmekesisem ning põnevam. WC külastamise vajadus on seotud alles viimase detox faasiga. Mis siis detox ajal kehas toimub?

Meie keha vabaneb kahjulikest ainetest kolmes järgus:

 • Esimeses faasis lõhustatakse kahjulikud ained väiksemateks ja isegi veel mürgisemateks molekulideks. Suurem osa sellest tööst toimub maksas, mis on keha peamine detox organ. Esimeses faasis kasutab keha väga mitmeid toitaineid näiteks B-vitamiine, foolhapet, glutatiooni, antioksüdante, karotenoide, E-vitamiini ja C-vitamiini.
 • Jääkainete kehast välja viimiseks peab need muutma vees lahustuvaks. Siis on neid võimalik ka rooja, uriini ja higiga väljutada. Teises faasis muudetakse esimeses faasis tekkinud mürgised ühendid ohutumaks ning vees lahustuvaks, et neid saaks väljutada. Teises faasis vajab meie keha aminohappeid, väävlit ja fütotoitaineid.
 • Pärast seda kui kahjulik aine on läbinud teise faasi, on see vaja kehast väljutada. Kolmas faas ongi jääkainete väljutamise protsess. Seda saab toetada piisava vee joomisega, mis toetab urineerimist ja roojamist. Mõningad jääkained väljuvad meie kehast higistades. Seega saab toetada kolmandat faasi ka saunas ja trennis käies.

detox dieet

Kuidas teha detox kuuri?

Eriti levinud on detox dieet pärast suuremaid pidustusi või enne rannahooaja algust, et saada kiirelt paremasse vormi ning kergem enesetunne. Tegelikult on detox dieedil kehale hoopis suurem mõju – see on mürkidest puhastamise protsess, mitte eeskätt mõeldud kaalulangetamiseks. Kuigi detox üks eesmärke on anda kehale ka veidi puhkeaega raskemast seedimistööst, siis sellegipoolest vajab ta ka igapäevaseks funktsioneerimiseks energiat ja kütust toidu näol.

Tegelikult on detox tervislik, mitmekesine ja peamiselt taimsel toidul põhinev dieet, kuhu võiks kaasata väetoite ning piisavalt vett (väldi ka vee ülejoomist!). Smuutide tarbimine on hea viis, kuidas lisada oma igapäevasesse menüüsse toitaineterikkaid supertoite ning rohkem köögi- ja puuvilju – vaata erinevaid Detox retseptiideid siit.

Puhastuskuur on tavaliselt 1-3 päeva pikkune ja soovitatav on sellele üle minna järk-järgult. Seega kui tead, et plaanid teha 3-päevast puhastust, kus tarbid kergemaid toite nagu supid, smuutid ja kõik taimne, siis hakka selleks ettevalmistusi tegema juba nädal enne. Be More valikust leiad tõhusaks abiliseks järgmised tooted:

 • DETOX SUPERTOIDUSEGU, mis koosneb 7 supertoidust ning on ideaalne lisand rohelistesse smuutidesse oma maheda maitse ja rohke taimse proteiiniga;
 • DETOX PURUTEE või BE SLIM TEE, mis aitavad mõlemad stimuleerida ainevahetust;
 • KEHA PUHASTUSE KOMBO, mis koosneb nii Detox puruteest, Spirulinast ja Detox supertoidusegust, et saaksid täiskomplekti toetama Sinu puhastuskuuri;
 • ASHWAGANDHA JUURE PULBER, mis aitab luua füüsilist ja emotsionaalset tasakaalu, suurendab keha vastupidavust stressile, haigustele ja keskkonnale ning on ülimalt antioksüdantide rikas.

Proovi lisaks olla sel ajal ka füüsiliselt aktiivne, kuid ära üle pinguta. Kosutav jalutuskäik looduses, jooga või venitamine aitavad puhastumise protsessile kaasa nii füüsiliselt kui ka vaimselt, luues terve keha ja vaimu hõlmava kogemuse.

detox smuuti

Mõned nipid veel edukaks detox protsessiks

 • Ole füüsiliselt aktiivne. Liigu kergelt, väldi rasket trenni, proovi joogat, jalutamist.
 • Proovi hingamisharjutusi. Ka see aitab vabaneda mentaalsest “prügist”.
 • Rohkelt kiudaineid. Veendu, et detox ajal tarbid piisavalt kiudaineid, sest need soodustavad ainevahetust ja toetavad soolestiku tervist. Neid leidub ainult taimses toidus, näiteks puu- ja köögiviljades, pähklites ja seemnetes, täisteratoodetes, kaunviljades.
 • Tarbi oomega-3 rasvhappeid, mis aitavad vähendada põletikku kehas. Parimad allikad selleks on rasvane kala, Kreeka pähklid, linaseemned, chia seemned ja kanepiseemned.
 • Külasta sauna ja proovi kuuma-jääkülma dušši vaheldumisi. See stimuleerib vereringet ja aitab kaasa ainevahetuse ülejääkide eemaldamisele.
 • Palju rohelist! Rikasta oma toidulaud rohelisega – lehtkapsas, spinat, rukola, kurk, roheline sibul, till, spirulina jne.
 • Kvaliteetne uni. Ka seda ei tasu alahinnata, sest unekvaliteet on üks hea tervise vundamendi osi. Proovi näiteks Be Sleepy puruteed.

Oleme Sulle detox proovimise eriti lihtsaks teinud – kõik, mida selleks vajad, leiad Be More e-poest spetsiaalse “Ole roheline” kategooria alt.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop