...

Väsimuse vastu lihtsate nippidega

Kas tunned vahel motivatsiooni puudust ja jõuetust? Väsimust? Meie Eesti kliimas ja praegusel pimedal perioodil on see kindlasti paljudele tuttav tunne. Siit leiad nippe, kuidas väsimusest jagu saada ning muuta seeläbi oma elukvaliteeti!

Mis põhjustab väsimust?

Väsimuse põhjuseid võib olla mitmeid ning need saab jaotada üldistatuna kahte kategooriasse:                          elustiilist tingitud põhjused ja/või meditsiinilised terviseseisundid.

Elustiilist tulenevad väsimuse põhjused võivad olla näiteks järgmised:

  • ebapiisav või ülemäärane füüsiline aktiivsus
  • ebapiisav uni ja halb unekvaliteet
  • ülekaalulisus, alakaalulisus
  • regulaarne alkoholi tarvitamine
  • liigne kohvi tarbimine
  • ebakorrektne ja tasakaalust väljas menüü

Meditsiinilisi terviseseisundeid võib olla samuti mitmeid. Siin on loetelu mõningatest nendest:

  • rauapuudus (aneemia)
  • D-vitamiini puudus
  • diabeet, probleemid veresuhkru kõikumistega
  • vaimse tervise häired, depressioon
  • ravimite kõrvaltoime
  • südamepuudulikkus
  • südamepuudulikkus
  • madal vererõhk

Kui on kahtlus, et väsimuse põhjustajaks on meditsiiniline terviseseisund, siis soovitame pöörduda arsti
poole. Vereproovidega on võimalik kindlaks teha, kas organismis on mõni toitaine puudus või
põletikuline seisund. Vaimse tervise häirete korral tasub nõu pidada psühholoogidega. Kui on aga kindel
teadmine, et väsimust põhjustab mõni elustiili harjumus, siis saab väga palju ära teha ise!

immuunsüsteem

Liikumisega väsimuse vastu

Liikumine peab olema igapäeva elu normaalne osa. 2 korda nädalas trennis käimine istuva tööga
inimesele pole piisav. See ei tähenda aga, et peab iga päev aktiivselt jõusaalis või rühmatrennis rassima.
Lihtsasti saab üle vaadata oma päevakava ja proovida leida kasvõi 30 minutit kiiremaks kõnniks või
jalutuskäiguks. Võib-olla on võimalik vähendada autoga sõitu ja mõningad vahemaad kõndida jala. 

Puhkusega väsimuse vastu

Piisav puhkus on samuti oluline, eriti vaimse tervise probleemide ennetamiseks. Igaühel on oma individuaalne
unevajadus, kuid laias laastus vajab täiskasvanud inimene 7-9 tundi und ööpäevas. Magades meie keha
ja organism taastub ning väljutab mürkaineid, seega ei tohi magamist ja puhkamist alahinnata. Kui sinu uni on katkendlik ja häiritud ja sul on probleem magama jäämisega, siis analüüsi oma päevast füüsilist aktiivsust ja vajadusel liigu rohkem.

Und soodustava ja stressi maandava efektiga on tuntud ka Be More tootevalikus olev Ashwagandha pulber. Ashwagandha, mida sageli tuntakse India ženšenni nime all, on oluline komponent India traditsioonilises meditsiinis ajurveedas, kuna juba iidsetest aegadest on seda taime hinnatud uinutava, rahustava ja antiseptiliste omaduste tõttu.

Õige toitumisega väsimuse vastu

Ebaregulaarne toitumine ja kiirete süsivesikute rikas menüü soodustab väsimuse teket. Süsivesiku imendumise kiirus mõjutab veresuhkrutaset ja kui see on liiga hüppeline ning meenutab Ameerika mägesid, siis on halb enesetunne garanteeritud. Söö regulaarselt iga 3-4 tunni tagant ja jälgi, et igas toidukorras oleks mõni süsivesiku allikas. Süsivesik on meie organismi ja aju peamine energia allikas. Tarbi päeva jooksul piisavas koguses aeglaselt imenduvaid süsivesikute allikaid:

  • puuvilju-ja marju: umbes 300-400 g päevas. Siinkohal tasub aga meeles pidada, et paljud puuviljad on siiski kiirete süsivesikute allikad, näiteks banaan, viinamari ja kuivatatud puuviljad/marjad. Võimalusel eelista marju.
  • täisteraviljad: umbes 5-6 portsjonit päevas. 1 portsjon on umbes 1 viil leiba või 100 g keedetud teravilja. Kindlasti soovitame kõiki teravilju tarbida täisteraviljana ning jätta menüüst välja töödeldud ja kiudainete vaesed tooted (näiteks tavaline nisujahu ja sellest valmistatud tooted).
  • kaunviljad, pähklid: on ühtlasi valgu-ja/või rasva allikad, kuid sisaldavad ka teatud määral aeglaselt imenduvaid süsivesikuid.  Söö iga päev peotäis pähkleid-seemneid. 

Pea meeles, et mida kõrgem on füüsiline aktiivsus, seda suurem on organismi vajadus energia järele ja väsimuse ennetamiseks peab suurendama süsivesikute tarbimist. Seda isegi juhul, kui on soov langetada liigset kehakaalu. Kehakaalu langetamisel tuleb küll veidi süsivesiku tarbimist piirata, kui mitte aeglaselt imenduvate süsivesiku allikate arvelt. Korrektne ja tasakaalustatud süsivesikute tarbimine aitab ennetada diabeedi teket.

Tasakaalusta menüüs ka rasvade ja valkude tarbimist. Ülemäärane loomsete toiduainete tarbimine võib olla koormav organismile ja tekitada väsimust. Ära tarbi korraga suuri portsjoneid liha ja rasvaseid toiduaineid. Suurte liha koguste seedimiseks võib organismil aega võtta 4-5 või rohkemgi tunde ja see kindlasti tekitab lisaks väsimusele ka raskustunnet kõhus. Punane liha on küll heemse raua allikas (aitab tõsta raua taset veres), kuid sellega liialdamine on samuti ohtlik ja soodustab südame-ja veresoonkonna haiguste teket. Head taimse raua allikad on paljud aedviljad (nt peet), kaunviljad, kinoa, rohelised maitsetaimed. Rasvadest soovitame rohkem tarbida samuti pigem taimseid rasva allikaid: pähkleid-seemneid, avokaadot ja taimeõlisid.

Loodusega väsimuse vastu

Loodus saab väsimuse peletamiseks mitmekülgselt abiks olla. Rahulik jalutuskäik metsas või mere ääres võib olla tõeline akude laadija ja aitab leevendada stressi. Looduses kasvavad taimed (ka ravimtaimed) võiksid moodustada meie toidulauast suure osa. Näiteks meie enda metsadest leitavad mustikad, metsmaasikad, jõhvikad, pohlad, murakad, mis on kõik kõrge antioksüdantide sisaldusega. Eksootilisematest ravimtaimedest aitab väsimusega võidelda näiteks Yerba Mate roheline tee, mis annab energiat, parandab keskendumisvõimet ja on hea alternatiiv kohvile ning Ashwagandha juure pulber, millel on palju immuunsüsteemi stimuleerivaid omadusi.

immuunsüsteem

Vitamiinidega väsimuse vastu

Erinevad köögiviljad ja maitsetaimed on suurepärased vitamiinide-ja mineraalainete allikad.

D-vitamiin on üks vähestest, mida toiduga on väga raske saada piisavas koguses, et päevane vajadus oleks kaetud. Mõningal määral on D-vitamiini allikaks lõhe ja muna, kuid neid peab siis tarbima väga suurtes kogustes ja võib osutuda ebamõistlikuks. Seega D-vitamiini peab peaaegu aastaringselt tarbima toidulisandina. 

Teiseks oluliseks võitlejaks stressi ja väsimuse vastu on B-vitamiin. B-vitamiini leidub näiteks täisteratoodetes, pärmis, pähklites, seemnetes, idudes ja kalas. Kuid intensiivse elutempoga perioodidel ja erinevate haiguste puhul võib neist siiski vajaka jääda. Oluline on tarbida kõiki B-vitamiine üheaegselt ja korraga. Be More e-poest leiad toidulisandina B-vitamiini kompleksi.

Üks olulisim vitamiin, mis võib aidata väsimusega võitlemisel on C-vitamiin. Ta on suurel määral esindatud näiteks punases paprikas. C-vitamiin on ka mitteheemse (taimedest pärit) raua imendumise soodustaja. Be More e-poes on saadaval Be Healthy supertoidupulber, mis on väga suure C-vitamiini kontsentratsiooniga. 1 supilusikas Be Healthy pulbrit katab ära päevase C-vitamiini vajaduse. Kõik Be Healthy ja ka muude Be More supertoidupulbrite koostisosad on 100% looduslikku päritolu.

C-vitamiini leiab ka Be More sipelgapuukoore kapslitest, mis on tugevaks võitlejaks viiruste perioodil ja omab näiteks ka seente- ja põletikuvastast toimet. Loe sipelgapuukoore tervendavatest omadustest pikemalt SIIN ARTIKLIS.

Varsti on tulemas kevad ja see on periood, kus kõige rohkem kurdetakse nn “kevadväsimust”. Enneta seda aega ja analüüsi oma terviseseisundit juba täna! Kui tunned ent tihti väsinuna, siis konsulteeri arstiga, vii sisse muudatused oma menüüs ning füüsilises aktiivsuses. Maga piisavalt ja väldi üleliigset kohvi ning alkoholi tarbimist. Ka meie Be More pere on Sulle abiks, pakkudes oma toodete ja teenuste näol tuge Sinu elustiili muutuse teekonnal.

Autor: Toitumisterapeut Diana Zintšenko

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop