...

Suvi ja meri on justkui lahutamatud, nii ka meie keha ja kollageenid

merekollageen

Eriti suveperioodil on oluline, et kaitsta end liigse päevitamise ja naha kuivuse ning enneaegse vananemise eest.

Kollageen moodustab meie organismi valkudest tervelt 25-35% ja on oluline proteiin luudele, lihastele, liigestele, kõõlustele, nahale ja muudele olulistele kehakudedele. Kuni 18. eluaastani suudab inimese organism ise kollageeni toota, kuid 18-29 aasta vanuses hakkab see võime järkjärgult vähenema. Pärast 40. eluaastat võib inimkeha kaotada umbes 1% kollageenivaru aastas ja 80. aastasena võib selle tootmine organismis väheneda 75% võrreldes noore täiskasvanu omaga.

Organismi võimet kollageeni toota on võimalik mõningal määral mõjutada õige toitumisega, kuid mõjusam variant on valida endale sobiv kollageenilisand. Teadusuuringute abil on leitud, et just merekollageen on kiire ja hea omastavusega ning võib leevendada kollageeni sünteesi vähenemisest tulenevaid tundemärke (naha elastsuse vähenemine, liigesevalud, probleemid luudega). Eriti oluline on selle tarbimine suvisel ajal, et nahka liigse päikese eest kaitsta.

Mis on merekollageen?

Merekollageen pärineb kaladest, peamiselt nende kalade nahast ja soomustest. Kollageenivalk eemaldatakse ja seejärel jagatakse hüdrolüüsiks nimetatava protsessi kaudu väiksemateks valguühikuteks ehk kollageenpeptiidideks. Väiksemad osakesed võimaldavad merekollageeni peptiididel kergesti lahustuda nii kuumades või külmades vedelikes. Seetõttu on see suurepärane lisand smuutidele, mahlakokteilidele või putrudele.

Oluline on ka see, et merekollageenil pole kaladele iseloomulikku maitset ega lõhna. Be More e-poes on valikus kaks erinevat merekollageenipulbrit. Marine Kollageen Mango’n’Lemon on värskendava mango ja sidruni maitsega ja Marine Kollageen Strawberry’n’Blackcurrant on maasika-mustsõstramaitseline kollageenipulber.

Kollageeni roll organismis ja kollageenilisandite tarbimissoovitused

Kollageenil on organismis väga oluline roll, sest see aitab kaasa elundite arengule: haavade ja kudede paranemisele ning sarvkesta, igemete ja peanaha seisundi paranemisele. Kollageen aitab kaasa ka luude ja veresoonte taastumisele. Kollageeni on inimkehas nii luudes, kõõlustes, sidemetes, juustes, nahas, kui ka lihastes. Teadusuuringud on näidanud, et täiendav kollageeni tarbimine võib stimuleerida inimese keha toota iseseisvalt kollageeni, mis omakorda võib viia organismi põletikutaseme vähenemiseni ja parema liigeste terviseni.

Mitmed uuringud on näidanud, et kollageeni peptiidid või kollageeni sisaldavad toidulisandid võivad aidata aeglustada naha vananemist, vähendades kortse ja naha kuivust. Üheteistkümnes naiste seas läbiviidud uuringus leiti, et 3–10 grammi kollageeni võtmist päevas keskmiselt 69 päeva jooksul parandas naha elastsust ja niiskustaset. Kollageenilisandid stimuleerisid ka keha iseseisvalt kollageeni tootma.

Mõned uuringud on näidanud, et kollageenilisandid võivad aidata parandada osteoartriidi sümptomeid ja vähendada üldist liigesevalu. Viie uuringu ülevaates enam kui 500 osteoartriidiga inimesega leiti, et umbes 10 grammi kollageeni võtmist päevas keskmiselt 24 nädala jooksul parandas märkimisväärselt liigeste jäikust ja liigesevalu.

Kollageenilisanditele ei ole kehtestatud päevast tarbimissoovitust, kuid 2019. aasta kliiniliste uuringute analüüsis leiti, et iga päev 2,5–15 grammi hüdrolüüsitud kollageeni tarbimist on ohutu ja samas tõhus. Be More e-poes müügil olevad merekollageeni segud on kõrge kollageeni kontsentratsiooniga ja 1 spl pulbrit sisaldab endas tervelt 6g hüdrolüüsitud merekollageeni.

Kuidas valida endale sobivat kollageenilisandit?

Teadaolevalt on olemas 28 erinevat kollageeni tüüpi, aga kehas toodetud kollageenist moodustab kõige suurema osa I tüübi kollageen. Selleks, et osata valida endale sobivat kollageenilisandit on tarvis mõelda, millist efekti soovitakse saavutada. 28-st kollageeni tüübist saab peamiste tüüpidena välja tuua neli:

I tüüp: kõige levinum tüüp, mida leidub igal pool sidekoes

ll tüüp: leidub liigestes, kõhretes ja selgroolülidevahelistes ketastes

lll tüüp: leidub nahas ja veresoontes

lV tüüp: neerude, sisekõrva ja silmaläätse komponent

Veisekollageen vs merekollageen (või tuntud ka kui kalakollageen) – mis nende vahe on?

Kuna kaubanduses on saadaval kahte tüüpi kollageeni: veisekollageeni ja merekollageeni, siis toome välja nende peamised erinevused:

 • Merekollageen sisaldab peamiselt I ja II tüüpi kollageeni. Samas uuringud on näidanud, et merekollageeni tarbimine parandab oluliselt ka naha seisukorda. Veisekollageen sisaldab suuresti I ja III tüüpi kollageeni;
 • Merekollageeni molekulid on veidi väiksemad võrreldes veisekollageeniga ja seetõttu nende imendumine on õigepisut kiirem ja efektiivsem;
 • Merekollageen on eriti rikas aminohappe hüdroksüproliini poolest, mis on naha, veresoonte seinte ja teiste sidekudede oluline komponent.

Merekollageen võib olla sobilik neile, kes väldivad loomsete toitude tarbimist, kuid söövad kala. Samas ettevaatlikud peavad olema need, kellel on kala suhtes allergiline reaktsioon.

kollageen

Mida süüa, et toetada organismi kollageeni tootmist?

Siin on mõned näited kollageenirikastest toitudest:

 • loomade luud, nahk ja sidemed, näiteks kananahk
 • želatiini sisaldavad toidud, näiteks luupuljong
 • teatud tüüpi mereannid, näiteks kalanahk ja meduusid

Kuna keha toodab kollageeni aminohapetest, saab kollageeni tootmist toetada, süües piisavas koguses valku, näiteks nagu linnuliha, kala, kaunvilju ja mune. Lisaks aminohapetele vajab keha kollageeni tootmiseks ja säilitamiseks ka teisi toidukomponente. Kõige rohkem on erinevate uuringutega välja toodud C-vitamiini olulisust kollageeni tootmise protsessis. C-vitamiini leidub enim tsitruselistes, aga ka paprikas. Kõik Be More kollageenisegud sisaldavad suures koguses C-vitamiini, et toetada keha kollageeni omastamise ja tootmise protsesse.

Sel suvel naudi lisaks jäätist kollageeniga

Eriti kasuliku ja tevisliku suvelemmik. Mis saaks paremini sobida suvistesse soojadesse ilmadesse kui jäätis ja mitte lihtsalt hea ning maitsev jäätis, vaid ülimalt tervislik, kasulik ja lausa hädavajalik! Jäätis kollageeniga! Be More uus Kollageeniga Jäätisepulber imelise vaarika ja kirsi maitsega.

Meie jäätisepulbris sisalduv kollageenisegu sisaldab kvaliteetset hüdrolüüsitud veisekollageeni, mis aitab parandada naha elastsust ja toetab liigeste tervist. Be More toodete koostise puhul on eriline tähelepanu just kvaliteedil.

Kasutame oma toodetes vaid kõrgkvaliteetset kalakollageeni ning veisekollageeni, mis on testitud professionaalse tootearendusmeeskonna ja spetsialistide põhjaliku koostöö käigus.

Jäätisepulber sisaldab COLLAGEN Edition Raspberry & Cherry kollageenisegu ja on rikastatud draakoniviljapulbriga, külmkuivatatud vaarikajahuga ja kiudaine inuliiniga. Kiudainet inuliini, mis aitab vähendada magusaisu, kiirendab seedimist ja toimib soolestikus prebiootikumina

Jäätise valmistamiseks läheb tarvis vaid meelepärast vedelikku, silindrikujulist anumat ja käsimikserit. Be More kollageeniga jäätisepulbrist valminud jäätis on tervislik maiuspala, mille valmistamisega saab hakkama igaüks!

Oluline on ka meeles pidada, et kollageeni tootmine organismis võib olla häiritud teatud kahjulike elustiiliharjumuste tagajärjel nagu suitsetamine, liigne alkoholi tarbimine ja liigne päevitamine. Seetõttu soovitame kehakudede, luude, liigeste ja hea naha tervisliku seisundi nimel piirata kahjulikke harjumusi ja toituda mitmekesiselt.

Autor: Toitumisterapeut Diana Zintšenko

Allikad:

https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC6891674/

https://www.healthline.com/nutrition/collagen-benefits#benefits

https://www.healthline.com/nutrition/how-much-collagen-per-day#bottom-line

https://naturalforce.com/blogs/nutrition/bovine-collagen-vs-marine-collagen#anchor9

https://www.mindbodygreen.com/articles/marine-collagen-101

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop