...

Rännak vahepalade maailmas

Söömine on meie elu igapäeva osa ja teadlik menüü planeerimine aitab muuta päeva efektiivsemaks, energilisemaks ja nauditavamaks. Lisades igapäevarutiini tervislikud vahepalad, saame anda oma kehale vajaliku laengu, mille abil sügistalvine periood möödub mõnusamalt ja mis kõige tähtsam tervemalt. Oleme kokku koondanud kogu info targast päeva toidukordade planeerimisest, vastame 3-le kõige tähtsamale menüü planeerimisega seotud küsimusele ja tutvume parimate vahepalade valikuga. Rännak vahepalade maailma näitab teed tervislikuma elustiilini!

Miks on tarvis lisada igapäeva menüüsse vahepalasid?

Organism vajab toitu ja sellest saadud energiat ning toitaineid regulaarselt. Korrektne söömise regulaarsus on söömine iga 3-4 tunni tagant, sest nii püsib veresuhkur stabiilne. Veresuhkru tase mõjutab meid kõiki, sest kui see on liiga madal, siis me tunneme end jõuetu ja väsinuna ja kui see on liiga kõrge, siis võime samuti tunda end halvasti. Kui me jätame oma toidukordade vahele liiga pikad pausid, siis provotseerime sellega liigseid veresuhkru kõikumisi ja see võib mõjutada nii meie energia taset, kui mõjuda halvasti ka vaimsele tervisele, sest organismi jaoks tähendab see stressi. Liiga pikk paus toidukordade vahel tõstab ülesöömisriski, sest järgmise toidukorra ajaks ollakse juba liiga näljane ning sageli tekib ka vastupandamatu magusaisu. Tervislikke vahepalade lisamine menüüsse aitab taltsutada magusaisusid, mõjub hästi ainevahetusele ja on seeläbi abiks kaalulangetamisel.

Päevane menüü võiks seega koosneda kolmest põhitoidukorrast ja kahest vahepalast. Iga toidukorra vahel peab olema 3-4 tundi. Veel üks põhjus, miks vajame vahepalasid on see, et tänu vahepaladele saame anda oma organismile talle vajalikke vitamiine ja mineraalaineid ning väldime mõne toitaine puudust. Kiire elutempo tõttu kiputakse sageli toidukordasid vahele jätma ja iga vahele jäetud toidukord tähendab, et keha ei saa oma päevast toitainete vajadust kaetud ning varem või hiljem see nõrgestab immuunsust.

Miks vahepalad peavad olema etteplaneeritud?

Vahepalade etteplaneerimine on ülioluline, sest muidu kipuvad nad lihtsalt meelest ära minema ja kui  meelepärast vahepala pole ka ostetud, siis ei pruugi olla aega minna seda viimasel hetkel ostma. Soovitame paika panna nädalane toitumise plaan, koostada poenimekiri ja osta valmis kõik vajalik. Selline planeerimine võib aidata ka raha kokku hoida, sest jäävad ära nn. emotsionaalsed ostud. Ette planeerimata vahepalad tõstavad aga riski, et vahepala jääb sootuks vahele või tarbitakse vahepalaks midagi ebatervislikku ja suhkrurikast. Vahepala võib olla midagi, mida saab ise valmistada, või selline, mis on juba valmis kujul poes olemas.

Milline on parim vahepala?

Parim vahepala on vitamiini-ja mineraalainete rikas, kergelt kõhtu täitev ja annab energiat. Vahepaladeks sobivad hästi näiteks:

 1. Puuviljad ja marjad koos pähklite ja/või köögiviljadega
 2. Pähklid
 3. Köögiviljad, kombineerituna pähklite ja puuviljade/marjadega
 4. Ilma lisatud suhkruta toorbatoonid
 5. Smuutid
 6. Väike isetehtud wrap (sisse panna köögivilju ja näiteks veidi kanafileed)

Puuvilju on alati soovitatav kombineerida pähklite või köögiviljadega, sest süsivesiku allikana annavad nad küll kiiresti energiat, kuid ei pruugi täita piisavalt kõhtu. Pähklid ja köögiviljad on aga väga head kiudainete allikad ja kiudained aitavad kaasa täiskõhutunde tekkimisele ning on lisaks väga head toitainete allikad.

Tervisliku vahepala retsept:

Maitsestamata jogurt marjade, puuviljade ja seemnetega

Koostisosad:

 • 100-150g maitsestamata jogurtit (nt. kreeka jogurtit)
 • banaani
 • mustikaid, maasikaid, vaarikaid või muid meelepäraseid marju
 • 1 tl kooritud kanepiseemneid
 • ½ tl toorkakaod
 • soovi korral 1 tl mõnda vitamiinirikast Be More supertoidusegu. Näiteks Be Active.

Be More valikus on hulganisti tervislikke vahepalasid

Be More supertoitudega toorbatoonid on suurepärane võimalus saada vahepalast kõhtutäitvat energiat. 5 erineva maitse vahel valides leiab igaüks endale oma lemmiku: https://bemore.ee/e-pood/supertoitudega-toorbatoonid/

Uudisena on Be More e-poodi müüki tulnud imemaitsvad datlipallid, mis sisaldavad endas selliseid tuntuid supertoite nagu mandel, mustikad ja mango. Be More täidetud datlipallide seast leiab kolme erineva maitsega vahepalaks sobivaid ja magusaisu taltsutavaid kiireid suupisteid:

 1. Täidetud datlipallid mangoga
 2. Täidetud datlipallid mandli ja kakaoga
 3. Täidetud datlipallid mustikatega

Datlipallid sobivad vahepalana tarbimiseks nii kiire eluviisiga täiskasvanutele, kui ka lastele.

Soovitame väga vahepaladena tarbida ka smuutisid! Smuuti koostisosadeks sobivad hästi puuviljad, marjad, köögiviljad, pähklid ja vedelikuna vesi, keefir või taimne jook. Kui on soov muuta smuuti kõhtu täitvamaks, siis tuleb sinna lisada mõnda valgu allikat. Selleks võib olla näiteks kohupiim, maitsestamata jogurt, keefir või mõni taimne proteiinipulber. Näiteks Be More supertoidusegude seas on saadaval kõrge taimse proteiinisisaldusega pulber Be Sporty. Kõik Be More supertoidusegud sobivad suurepäraselt smuutile lisandiks, kuna nad on vitamiinide-ja mineraalainete rikkad aidates seeläbi ennetada toitainete puudust. Soovitame piiluda meie retseptikogumikku ja leida endale oma lemmik smuuti retsept: https://bemore.ee/retseptid/

Tervislikke vahepalade toomine oma igapäevasesse menüüsse võib olla elumuutev, sest anname sellega oma organismile rohkem vajalikke toitaineid, aitame tasakaalustada veresuhkrutaset, ennetame probleeme kõhukinnisusega, anname energiat ja hoiame ära ebavajalikke isusid rämpstoidu järele.

Soovime kõikidele head ja oskuslikku toidukordade planeerimist ning parimaid vahepalade valikuid!

Toitumisterapeut: Diana Zintšenko

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
  0
  Your Cart
  Your cart is emptyReturn to Shop