...

Lion’s Mane ehk seeneekstrakt, mis aitab tõsta keskendumisvõimet

lion's mane

Be More toidulisandite hulgast võib taas leida Lion’s Mane seeneekstrakti, mis on olnud populaarne abiline fookuse ja keskendumise tõstmisel, unekvaliteedi parandamisel ning ajutegevuse toetamisel.

Lion’s Mane ehk lõvilakk-korallnarmik, tuntud ka kui hou tou gu või yamabushitake, on suured valged karvased seened, mis meenutavad kasvades lõvilakka, mille järgi on nad ka enda nime saanud. Lõvilakk-korallnarmik sisaldab bioaktiivseid aineid, millel on kasulik mõju organismile, eriti ajule, südamele ja soolele. Vaata, millised on need 8 kasulikku põhjust, kuidas võib Lion’s Mane toetada tervist.

lion's mane

1. Ajutervise toetamine

Vananedes väheneb aju võimekus luua uusi ühendusi, mis võib olla seletuseks, miks paljude vanemate inimeste kognitiivsed võimed nagu mõtlemine ja mälu muutuvad kehvemaks. See on loomulik, et aja jooksul ajutegevus aeglustub. Sümptomid nagu halvenenud mälu ja keskendumisvõime langus on põhjustatud neuronite kahanemisest ja kahjustatud ajurakkudest. Loomkatsed näitavad, et Lion’s Mane seeneekstrakt võib toetada aju tervist, stimuleerides kahe olulise ühendi teket: närvikasvufaktori (NGF) ja ajust pärineva neurotroofse faktori (BDNF) teket.

NGF ja BDNF on valgud, mis stimuleerivad uute rakkude tootmist ja tugevdavad olemasolevaid. NGF mängib olulist rolli ka müeliini moodustamisel, närvirakke ümbritseva kesta moodustamisel, mis aitab ajurakkudel oma tööd teha. BDNF suurendab aju plastilisust, mis aitab ajurakkudel stressi või vananemise korral vastupidavana püsida.

2. Tuju ja fookuse paranemine

2010. aastal uurisid teadlased Lion’s Mane seente mõju 30 naise hulgas nelja nädala jooksul. Osalejad määrati juhuslikult test- või kontrollrühma ning neile anti küpsiseid, mis sisaldasid lõvilakk-korallnarmiku seeneekstrakti või platseeboküpsiseid. Nelja nädala lõpus teatas Lion’s Mane seente rühm meeleolu paranemisest.

See oli väike uuring ja Lion’s Mane kliinilised uuringud on piiratud. Need leiud täiendavad aga kasvavat hulka uuringuid, mis näitavad, et looduslikud ravimeetodid võivad aidata end paremini tasakaalustada.

Lion’s Mane võib aidata kaasa ka keskendumisele. Vähenenud põletik kehas parandab verevoolu, mis annab ajule rohkem hapnikku. Suurem hapnikusisaldus ajus võrdub parem jõudlus. Lõvilakk-korallnarmiku seenes sisalduvad antioksüdandid võivad aidata edendada õppimist ja mälu, võib-olla tugevdades ajurakke ja stimuleerides uute neuronite kasvu.

3. Kergemate närvipingete sümptomite leevendamine

Kuni kolmandikul arenenud riikides elavatest inimestest võib esineda ärevuse ja depressiooni sümptomeid. Kuigi ärevuse ja depressiooni põhjuseid on palju, võib krooniline põletik kehas olla oluline tegur.

Uued loomuuringud on leidnud, et lõvilaka seente ekstraktil on põletikuvastane toime, mis võib vähendada hiirte ärevuse ja depressiooni sümptomeid. Teised loomkatsed on näidanud, et lõvilaka ekstrakt võib samuti aidata ajurakke regenereerida ja parandada hipokampuse ehk mälestuste ja emotsionaalsete reaktsioonide töötlemise eest vastutava ajupiirkonna toimimist. Teadlased usuvad, et hipokampuse parem toimimine võib seletada ärevuse ja depressiivse käitumise vähenemist hiirtel nende ekstraktide kasutamisel.

lion's mane

4. Kiirem närvisüsteemi kahjustustest paranemine

Närvisüsteem koosneb ajust, seljaajust ja muudest närvidest, mis läbivad kogu keha. Need kõik töötavad koos, et vastu võtta ja edastada signaale, mis juhivad peaaegu kõiki keha funktsioone.

Aju või seljaaju vigastused võivad seetõttu olla laastavad. Need põhjustavad sageli halvatust või vaimsete funktsioonide kaotust ning nende paranemine võib võtta kaua aega. Uuringud on aga leidnud, et Lion’s Mane seeneekstrakt võib aidata kiirendada seda tüüpi vigastustest taastumist, stimuleerides närvirakkude kasvu ja paranemist. Seeneekstrakt võib aidata vähendada ka ajukahjustuse raskust pärast insulti.

5. Seedetrakti haavandite kaitse

Haavandid võivad tekkida kõikjal seedetraktis, sealhulgas maos, peensooles ja jämesooles. Maohaavandeid põhjustavad sageli kaks peamist tegurit: H. pylori-nimelise bakteri liigne vohamine ja mao limaskesta kahjustus, mis on sageli tingitud mittesteroidsete põletikuvastaste ravimite pikaajalisest kasutamisest. Lion’s Mane seeneekstrakt võib kaitsta maohaavandite tekke eest, pärssides H. pylori kasvu ja kaitstes mao limaskesta kahjustuste eest.

Lõvilakk-korallnarmiku ekstrakt võib vähendada ka põletikku ja vältida kudede kahjustusi teistes soolestiku piirkondades. Ühes haavandilise koliidiga inimestega tehtud uuringus leiti, et 14% Lion’s Mane ekstrakti sisaldava toidulisandi võtmine vähendas kolme nädala pärast märkimisväärselt sümptomeid ja parandas elukvaliteeti. Oluline on märkida, et nendes uuringutes kasutatud taimne toidulisand sisaldas mitut tüüpi seeni, mistõttu on raske teha üks-ühele järeldusi konkreetselt Lion’s Mane mõjude kohta.

6. Vähenenud südamehaiguste risk

Peamised südamehaiguste riskitegurid on rasvumine, kõrge triglütseriidide tase, suur kogus oksüdeeritud kolesterooli ja suurenenud kalduvus verehüüvete tekkeks. Uuringud näitavad, et Lion’s Mane seeneekstrakt võib mõjutada mõnda neist teguritest ja vähendada seeläbi südamehaiguste riski.

Rottidel ja hiirtel tehtud uuringutes on leitud, et Lion’s Mane ekstrakt parandab rasvhapete ainevahetust ja alandab triglütseriidide taset. Kuna rasvumist ja kõrget triglütseriidide taset peetakse südamehaiguste riskiteguriteks, on see üks viis, kuidas lõvilakk-korallnarmiku ekstrakt võib kaasa aidata südame tervisele.

Katseklaasiuuringud on samuti leidnud, et Lion’s Mane ekstrakt võib aidata vältida kolesterooli oksüdeerumist vereringes. Oksüdeerunud kolesterooli molekulid kipuvad kinnituma arterite seintele, põhjustades nende kõvenemist, suurendades seeläbi südameataki ja insuldi riski. Seetõttu on oksüdatsiooni vähendamine kasulik südame tervisele. Veelgi enam, lõvilaeseened sisaldavad ühendit nimega heritsenoon B, mis võib vähendada vere hüübimise kiirust ja vähendada südameataki või insuldi riski.

7. Põletikuvastane toime ja väiksem oksüdatiivne stress

Arvatakse, et krooniline põletik ja oksüdatiivne stress on paljude tänapäevaste haiguste, sealhulgas südamehaiguste, vähi ja autoimmuunhaiguste põhjuseks. Lõvilakk-korallnarmiku seened sisaldavad võimsaid põletikuvastaseid ja antioksüdantseid ühendeid, mis võivad aidata vähendada nende haiguste mõju.

Ühes uuringus, milles uuriti 14 erineva seeneliigi antioksüdantide mõju, leiti, et Lion’s Mane oli neljas kõrgeima antioksüdantse toimega, mistõttu soovitati seda pidada heaks antioksüdantide allikaks.

Lion’s Mane võib samuti aidata vähendada mõningaid rasvumisega seotud terviseriske, kuna on näidatud, et need vähendavad rasvkoest vabanevat põletikku ja selle taset.

8. Tugevam immuunsüsteem

Tugev immuunsüsteem kaitseb keha bakterite, viiruste ja muude haigusi põhjustavate pahalaste eest. Teisalt tekitab nõrk immuunsüsteem organismile suurema riski haigestuda nakkushaigustesse.

Lion’s Mane võib tõsta immuunsust, suurendades soolestiku immuunsüsteemi aktiivsust, mis kaitseb organismi suu või nina kaudu soolestikku sattuvate patogeenide eest. Need mõjud võivad osaliselt olla tingitud kasulikest muutustest soolestiku bakterites, mis stimuleerivad immuunsüsteemi.

Allikad:

https://www.healthline.com/nutrition/lions-mane-mushroom
https://www.bulletproof.com/supplements/dietary-supplements/lions-mane-mushroom-benefits/

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop