Kuidas seada eesmärke, mis jäävad püsima?
6. jaanuar, 2022
Elustiil
Parima võimaluse õnnestumiseks annad endale siis, kui püstitad eesmärgi, mis on reaalselt tehtav ning tähendusrikas. Kui palju on olnud neid aasta alguseid või üldse listide kirjutamisi, kus need ununevad sahtlipõhja või tüdined selle ellu viimisest kiiresti. See viib selleni, et enam ei näegi mõtet üldse neid lubadusi kirja panna – aga pane ikka! Lihtsalt seekord toimi targemalt ja nutikamalt.
Eesmärgid, mis ebaõnnestuvad
Robert Kiyosaki on öelnud, et 7 esimese päevaga on 75% inimestest oma uusaasta lubadustest juba loobunud – see on homme. Ära ole üks nendest! Suurem osa eesmärkidest ei saa tõeks, sest need ei ole lihtsalt õiged. See võib olla üks järgnevatest põhjustest:
- Lubadus on loodud selle põhjal, mida keegi teine või ühiskond ütleb, et muutma peaks;
- See on liiga ähmane, üldine ja ebaselge;
- Puudub reaalne plaan ja tegevuskava lubaduste ellu viimiseks;
- Võtad liiga palju korraga käsile, mis ei ole realistlik;
- Lubadus ei ole täielikus kooskõlas sellega, mida just Sina soovid;
- Oled arvestanud vaid magusa lõpptulemusega, mitte tööga, mida eesmärgi saavutamine vajab;
- Sa ei tea, miks seda päriselt tahad, sest see lihtsalt ei ole tegelikult Sinu eesmärk!
Eesmärgid, mis jäävad püsima
Tuleta meelde, miks nägid vajadust või põhjust see üldse algselt kirja panna. Ilmselt nägid selle taga enamat ning see on Sulle siiski oluline. Näiteks ole tark ehk kasuta SMART mudelit:
- Specific ehk konkreetne
- Measurable ehk mõõdetav
- Achievable ehk saavutatav
- Relevant ehk asjakohane
- Time based ehk ajaliselt mõõdetav
See kooliajast teada mudel tundub olevat aegumatu ja praktiline abimees ka täiesti igapäevaelu küsimustes, mitte ainult õpi- või töökeskkonnas kasutamiseks. Näiteks kõlab üks SMART mudeli põhjal loodud eesmärk nii: “2022. aasta detsembriks olen läbi lugenud 12 raamatut.” Tundub ju palju realistlikum juba?
Veel mõned lisanipid
Anna väiksemad lubadused
Hakkad vähem kulutama, 7x nädalas trennis käima ja saad unistuste ametikõrgenduse… Oota nüüd! Need kõik on väga ambitsioonikad ja head eesmärgid, aga eksivad juba mitme SMART mudeli põhimõtte vastu. Need ei ole piisavalt konkreetsed ning samuti pead olema suuteline hindama enda olukorda realistlikult – kas saad need eesmärgid kõik ka päriselt saavutatud? Edu üks võti on fookus ühele asjale korraga, mitte keskenduda samal ajal kolmele suurele eesmärgile, mida oled püüdnud viimaste aastate jooksul edutult ellu viia. Nii jõuad ka kiiremini eduelamuseni, mis innustab rajal püsima ja edasi pingutama.
Ole konkreetne…päriselt!
See nõuanne vajab kordamist, sest number üks eksimus eesmärkide püstitamisel on piisava konkreetsuse puudumine. Vähem kulutamine on küll õilas eesmärk, aga mõtle kui palju ja kuidas täpselt? Lepi näiteks kokku, et igal nädalal paned kõrvale 30€ või tellid varasema kolme asemel ühe korra söögi kontorisse ning muul ajal võtad kodust toidu kaasa. Ilma selgete mõõdikuteta on suur tõenäosus, et näiteks näljasena ei viitsi Sa praktilisuse peale mõelda ning aasta lõpus leiad end jälle kukalt kratsimas, et kuhu küll see uusasta lubadus nüüd jäi.
Pane oma lubadused ja eesmärgid kirja
Olenemata sellest, kas Sulle meeldib nii väga just kirjutada või mitte, eesmärkide listi võiksid kirja saada kuskile ikka. See suurendab taas tõenäosust, et need on selged, ei lähe meelest ning on pidevalt silme ees. Pane need külmkapi peale, vannitoa peeglile, arvuti või telefoni taustapildiks, laadi alla äpp – mis iganes Sinu jaoks toimib. Peaasi, et näed neid tihti.
Päeviku või blogi stiilis kirjutamine võib aidata ka peegeldada ja analüüsida progressi, kuidas eesmärgi saavutamine parasjagu läheb. Nii võid märgata isegi enda tempot pidurdavaid käitumismustreid, mis igapäeva rütmis jääksid märkamata ja saad end ise motiveerida tagasi rajale.
Tähista väikeseid võite ja tee vahekokkuvõtteid
Kui keskendud ainult lõpptulemusele, võib eesmärgi saavutamine mõnikord tunduda hirmutavam või raskem, kui see tegelikult on. Nii palju on ju veel minna! Seetõttu tee vahekokkuvõtteid ja luba endal tunda võidurõõmu juba ka väiksematest saavutustest. Näiteks kui oled võtnud eesmärgiks aasta ajaga lugeda läbi 12 raamatut, siis mõtle see väiksemateks etappideks – see teeb keskmiselt ühe raamatu kuus. Oled jõudnud neli raamatut juba läbi lugeda? Super, see on juba parem kui null! Ainult et kui võtad eesmärgiks alla võtta X kilogrammi, soovitame pigem mitte iga kilo kaotust koogitükiga tähistada.. proovi hoopis mõnusat maapähklivõi maitsega smuutit!
Rajalt kõrvale kaldumine on okei
…kuni end uuesti rajale tagasi ajad. Kui juba eos mängid enda jaoks selle stsenaariumi läbi, et on võimalik korra ebaõnnestuda või asjad ei kulge päris nii nagu algselt mõtlesid, siis tead seda oodata ning nii on lihtsam oma eesmärgi juurde tagasi tulla. Eksimine on inimlik, loeb see kuidas me muutustega kohaneda suudame. On inimesi, kes raiskavad mitu päeva sellele, et tunnevad end süüdi või läbikukkununa ja on need, kes tunnistavad viga ning liiguvad kohe edasi progressiga. Ära lase ühel kõrvalekaldel tervet aastat ära rikkuda ja eesmärki sellepärast vetsupotist alla lasta pole ka mõistlik.
Usu endasse!
Paljud meist sisimas tahavad teha uusaasta lubadusi või seada eesmärke, aga nad ei usu, et see on tegelikult saavutatav. Muidugi pead olema konkreetne, selge, siht peab olema mõõdetav ja kõik muu oluline, kuid seejuures ole iseenda suurim fänn. Usu endasse täie südamega! Kui see on Sinu jaoks päriselt oluline ja tõesti soovid seda, siis Sa tuled sellega toime. Kui arvad, et lollitad end sellega ning Sinu eesmärk pole tõesti kuidagi saavutatav – sõnasta see ümber! Poolita, tee väiksemaks, lisa rohkem vaheetappe – üks hetk saavutad selle niikuinii.
Kui Sinu üks uusaasta lubadustest oli alustada jaanuarikuud kergemalt, siis proovi näiteks detoxi, millest kirjutasime äsja lähemalt SIIN ARTIKLIS. Kui soovid aga see aasta tugevalt rõhku panna enda tervisele, siis meie e-poest leiad kindla peale kõik, mida selleks vajad. Edukat uut aastat ja ära siis ole üks neist, kes esimese 7 päeva jooksul loobub, eks!