...

Kuidas on gluteen ja tsöliaakia omavahel seotud?

Kas Sa peaksid gluteeni vältima?

Gluteen on mõningates teraviljades leiduv valk. Seda leidub näiteks nisus, rukkis, odras ja kaeras. Gluteen on siduva, kleepuva efektiga, mis annab toidule elastsuse ja veniva tekstuuri. Seda lisatakse toitudesse tekstuuri parandamiseks. Gluteeni võib olla lisatud näiteks kastmetesse, maitsesegudesse ja lihatoodetesse.

Tsöliaakia

Tsöliaakiat põhjustab allergiline reaktsioon gluteeni suhtes. Neile, kes on saanud tsöliaakia diagnoosi, on gluteenivaba dieet ainus viis oma haigust kontrolli all hoida. Tsöliaakia on raske haigus, kus peale gluteeni tarbimist, hakkab immuunsüsteem ründama peensoolt. Kui tsöliaakia jäetakse tähelepanuta ja selle põhjuseid ei kõrvaldata, tekivad mitmed terviseprobleemidena väljenduvad kõrvalnähud. Tekivad seedehäired, toitainete imendumise vähenemise tõttu tekib toitainete defitsiit, kaal langeb ja tekib pidev väsimus. Kui Sa kahtlustad endal tsöliaakiat, pöördu oma arsti poole. Arst viib läbi täiendavad uuringud ja paneb lõpliku diagnoosi. Tsöliaakia puhul on oluline jälgida väga ranget (molekuli täpsusega) gluteenivaba dieeti, et hoida haiguse sümptomid kontrolli all.

Mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus

Kui sul on terviseprobleeme, mis tunduvad olevat seotud gluteeniga, võib sul esineda mitte-tsöliaakia gluteenitundlikkus. Gluteenitundlikkus on seotud gluteeni talumatusega, tekitades tsöliaakiale sarnaseid terviseprobleeme. Siiski erineb see tsöliaakiast, kuna ei tekita immuunreaktsiooni ja kahjustab soolestikku oluliselt vähem.

14 põhilist sümptomit, mis võivad esineda gluteenitundlikkuse korral

1) Kõhugaaside teke on üks põhilisemaid gluteenitundlikkuse sümptomeid. Peale söömist võib tekkida tunne, nagu kõht oleks paistes.

2) Gluteenitundlikusega võib kaasneda ka kõhulahtisus või hoopis kõhukinnisus. Väljaheide võib olla heleda värvuse ja halva lõhnaga.

3) 83% gluteenitundlikuse all kannatajatest kogeb kõhuvalu.

4) Gluteeni suhtes tundlikud inimesed saavad tihedamini migreeni hooge kui terved.

5) 60-82% gluteenitundlikkutest tunnevad end eriti väsinuna.

6) Gluteenitundlikkel esineb dermatiiti ja teisi nahaprobleeme.

7) Gluteenitundlikud kalduvad kergemini depressiivsusele.

8) Ootamatu kaalu langus võib viidata tsöliaakiale. Kaalu langus võib olla seotud ka teiste seedehäiretega.

9) Tsöliaakia puhul on raua imendumine häiritud, mis võib viia rauapuudusaneemiani.

10) Gluteenitundlikel esineb ärevushäireid tihedamini kui tervetel inimestel.

11) Autoimmuunhaigetel nagu seda on tsöliaakia all kannatavad, esineb suurem risk teiste autoimmuunhaiguste välja kujunemiseks. Üheks levinumaks on häired kilpnäärme töös.

12) Gluteenitundlikel esineb tihtipeale liigese- ja lihasvalu. See võib olla tingitud tundlikumaks muutunud närvisüsteemi tõttu.

13) Gluteenitundlikel võib esineda kihelust või tundetust kätes ja jalgades.

14) Gluteenitundlikel võib esineda uimasust, raskusi mõtlemisel, vaimset kurnatust ja mäluhäireid.

NB! Kindlasti tuleb arvesse võtta, et ülal mainitud sümptomid võivad tuleneda ka teistest põhjustest, kui gluteeniga seotud tervisehädad.

Mida teha?

Kui Sa kahtlustad gluteenitundlikkust, pöördu toitumisnõustaja poole. Toitumisnõustaja aitab koostada gluteenivaba menüü ja annab nõu kuidas toitu „peidetud“ gluteeni vältida. Kõige parem test gluteenitundlikkuse välja selgitamiseks on olla mitu nädalat täielikul gluteenivabal dieedil. Kui dieedi korrektse läbimise puhul enesetunne paraneb, aga gluteeni uuesti menüüsse tagasi võttes tulevad vaevused tagasi, võiksid minna täielikult üle gluteenivabale elustiilile. Toitumisnõustaja oskab anda parimat abi gluteenivaba elustiili kujundamisel. Tsöliaakia kahtluse korral, pöördu esmalt kindlasti arsti poole, et saada õige diagnoos. Peale diagnoosi saamist saab toitumisnõustaja sind edasi juhendada.

Koostas toitumisnõustaja Riin Reimer

Kasutatud kirjandus:

https://draxe.com/nutrition/gluten-free-diet/

https://www.healthline.com/nutrition/celiac-disease-symptoms#section11

https://draxe.com/health/celiac-disease-symptoms/

https://www.beyondceliac.org/celiac-disease/non-celiac-gluten-sensitivity/symptoms/

https://www.healthline.com/nutrition/signs-you-are-gluten-intolerant#section15

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop