Suvi ja meri on justkui lahutamatud, nii ka meie keha ja kollageenid
17. juuli, 2023

Toitumine
Mis on merekollageen?
Merekollageen pärineb kaladest, peamiselt nende kalade nahast ja soomustest. Kollageenivalk eemaldatakse ja seejärel jagatakse hüdrolüüsiks nimetatava protsessi kaudu väiksemateks valguühikuteks ehk kollageenpeptiidideks. Väiksemad osakesed võimaldavad merekollageeni peptiididel kergesti lahustuda nii kuumades või külmades vedelikes. Seetõttu on see suurepärane lisand smuutidele, mahlakokteilidele või putrudele. Oluline on ka see, et merekollageenil pole kaladele iseloomulikku maitset ega lõhna. Be More e-poes on valikus kaks erinevat merekollageenipulbrit. Marine Kollageen Mango’n’Lemon on värskendava mango ja sidruni maitsega ja Marine Kollageen Strawberry’n’Blackcurrant on maasika-mustsõstramaitseline kollageenipulber.
Kollageeni roll organismis ja kollageenilisandite tarbimissoovitused
Kollageenil on organismis väga oluline roll, sest see aitab kaasa elundite arengule: haavade ja kudede paranemisele ning sarvkesta, igemete ja peanaha seisundi paranemisele. Kollageen aitab kaasa ka luude ja veresoonte taastumisele. Kollageeni on inimkehas nii luudes, kõõlustes, sidemetes, juustes, nahas, kui ka lihastes. Teadusuuringud on näidanud, et täiendav kollageeni tarbimine võib stimuleerida inimese keha toota iseseisvalt kollageeni, mis omakorda võib viia organismi põletikutaseme vähenemiseni ja parema liigeste terviseni. Mitmed uuringud on näidanud, et kollageeni peptiidid või kollageeni sisaldavad toidulisandid võivad aidata aeglustada naha vananemist, vähendades kortse ja naha kuivust. Üheteistkümnes naiste seas läbiviidud uuringus leiti, et 3–10 grammi kollageeni võtmist päevas keskmiselt 69 päeva jooksul parandas naha elastsust ja niiskustaset. Kollageenilisandid stimuleerisid ka keha iseseisvalt kollageeni tootma. Mõned uuringud on näidanud, et kollageenilisandid võivad aidata parandada osteoartriidi sümptomeid ja vähendada üldist liigesevalu. Viie uuringu ülevaates enam kui 500 osteoartriidiga inimesega leiti, et umbes 10 grammi kollageeni võtmist päevas keskmiselt 24 nädala jooksul parandas märkimisväärselt liigeste jäikust ja liigesevalu. Kollageenilisanditele ei ole kehtestatud päevast tarbimissoovitust, kuid 2019. aasta kliiniliste uuringute analüüsis leiti, et iga päev 2,5–15 grammi hüdrolüüsitud kollageeni tarbimist on ohutu ja samas tõhus. Be More e-poes müügil olevad merekollageeni segud on kõrge kollageeni kontsentratsiooniga ja 1 spl pulbrit sisaldab endas tervelt 6g hüdrolüüsitud merekollageeni.
Kuidas valida endale sobivat kollageenilisandit?
Teadaolevalt on olemas 28 erinevat kollageeni tüüpi, aga kehas toodetud kollageenist moodustab kõige suurema osa I tüübi kollageen. Selleks, et osata valida endale sobivat kollageenilisandit on tarvis mõelda, millist efekti soovitakse saavutada. 28-st kollageeni tüübist saab peamiste tüüpidena välja tuua neli: I tüüp: kõige levinum tüüp, mida leidub igal pool sidekoes ll tüüp: leidub liigestes, kõhretes ja selgroolülidevahelistes ketastes lll tüüp: leidub nahas ja veresoontes lV tüüp: neerude, sisekõrva ja silmaläätse komponentVeisekollageen vs merekollageen (või tuntud ka kui kalakollageen) – mis nende vahe on?
Kuna kaubanduses on saadaval kahte tüüpi kollageeni: veisekollageeni ja merekollageeni, siis toome välja nende peamised erinevused:- Merekollageen sisaldab peamiselt I ja II tüüpi kollageeni. Samas uuringud on näidanud, et merekollageeni tarbimine parandab oluliselt ka naha seisukorda. Veisekollageen sisaldab suuresti I ja III tüüpi kollageeni;
- Merekollageeni molekulid on veidi väiksemad võrreldes veisekollageeniga ja seetõttu nende imendumine on õigepisut kiirem ja efektiivsem;
- Merekollageen on eriti rikas aminohappe hüdroksüproliini poolest, mis on naha, veresoonte seinte ja teiste sidekudede oluline komponent.

Mida süüa, et toetada organismi kollageeni tootmist?
Siin on mõned näited kollageenirikastest toitudest:- loomade luud, nahk ja sidemed, näiteks kananahk
- želatiini sisaldavad toidud, näiteks luupuljong
- teatud tüüpi mereannid, näiteks kalanahk ja meduusid