...

Hormonaalne tasakaal – nooruslikkuse ja elujõu kuldvõti!

Hormoonid on kemikaalid, mida toodavad sisenõrenäärmed ja need toimivad meie kehas dirigentidena, mõjutades kõike alates meeleolust ja energiast kuni ainevahetuse ja reproduktsioonini. Hormoonid liiguvad vereringe kaudu kudedesse ja organitesse, edastades organitele käske mida ja millal teha. Neil on suur mõju meie vaimsele, füüsilisele ja emotsionaalsele tervisele. Näiteks mõjutavad hormoonid isude teket, mis omakorda võib mõjutada kehakaalu. Meie keha toodab tavaliselt igat hormooni täpse koguse, mis on vajalik erinevate protsesside jaoks, et hoida teid tervena. Seega meie üldise tervise ja heaolu seisukohast on oluline hoida organismis hormonaalset tasakaalu. Siiski võib tänapäeva kiire elutempo, stress ja ebatervislikud harjumused meie hormonaalsüsteemi tasakaalust välja viia, põhjustades mitmesuguseid terviseprobleeme. Lisaks väheneb teatud hormoonide tase vanusega.

Loe järgnevas artiklis, kuidas on võimalik aidata organismil hoida korrektset hormonaalset tasakaalu ja milleks seda ikkagi vaja on?

Miks on Hormonaalne Tasakaal Oluline?

Hormoonid mõjutavad peaaegu igat organit ja süsteemi meie kehas. Nende tasakaal on võti mitmete oluliste funktsioonide reguleerimiseks:

  • Meeleolu reguleerimine: Hormoonid nagu serotoniin ja dopamiin mängivad olulist rolli meeleolu stabiliseerimisel. Tasakaalustamata hormoonide tase võib põhjustada ärevust, depressiooni ja meeleolukõikumisi.
  • Ainevahetuse reguleerimine: Hormoonid, nagu insuliin ja kilpnäärmehormoonid, kontrollivad meie ainevahetust ja energiataset. Tasakaalutus võib viia kaalutõusu, ainevahetushäirete ja väsimustundeni.
  • Reproduktsiooni toetamine: Suguhormoonid, nagu östrogeen ja progesteroon, mõjutavad menstruatsioonitsüklit, viljakust ja reproduktiivset tervist. Hormonaalse tasakaalutuse korral võivad tekkida menstruatsioonihäired, viljatus ja libiido langus.
  • Immuunsüsteemi tugevdamine: Hormoonid osalevad ka meie immuunsüsteemi reguleerimises, aidates võidelda nakkuste vastu ja säilitada üldist tervist. Tasakaalustamata hormoonid võivad muuta immuunvastust ja suurendada haigestumise riski.

Hormonaalse tasakaalutuse sümptomiteks võivad olla (naistel):

  • Tujukõikumised
  • Põhjendamatu ülekaal või alakaal
  • Menstruatsioonitsükli ebaregulaarsus
  • Vähene liibido
  • Unetus
  • Liigne karvakasv kehal
  • Probleemid nahaga
  • Probleemid fertiilsusega

Kuidas hoida hormonaalset tasakaalu?

Hormonaalse tasakaalu hoidmine võib nõuda mitmeid elustiili muutusi ja tervislike harjumuste kujundamist:

Tervislik toitumine: söö piisavas koguses valku!

Süüa tuleb mitmekesiselt ja tasakaalustatult, eelistades värskeid puu- ja köögivilju, täisteratooteid, tervislikke rasvu ning valgurikkaid toite. Vältida tuleb töödeldud toite, suhkrut ja transrasvu, mis võivad häirida hormonaalset tasakaalu. Kuna hormoonid on valgulised ühendid, siis tuleb erilist tähelepanu pöörata just valkude tarbimisele. Piisavas koguses valkude tarbimine on äärmiselt oluline. Valk ei paku mitte ainult asendamatuid aminohappeid, mida meie keha ei suuda ise toota, vaid keha vajab neid ka valkudest pärinevate hormoonide – tuntud ka kui peptiidhormoonide – tootmiseks. Peptiidhormoonid mängivad otsustavat rolli paljude füsioloogiliste protsesside reguleerimisel, nagu kasv, energia metabolism, söögiisu, stress ja paljunemine. Näiteks mõjutab valkude tarbimine hormoone, mis kontrollivad söögiisu. Uuringud on näidanud, et valgu söömine vähendab näljahormooni greliini taset ja stimuleerib hormoonide tootmist, mis aitavad tunda täiskõhutunnet.

Soovitatav on süüa vähemalt 15–30 grammi valku ühe toidukorra kohta. Lisage igale toidukorrale valgurikkaid toite: piimatooted, muna, liha, kala, läätsed ja teised kaunviljad. Be More e-poes on saadaval valgurohke vegan proteiinipulber Be Sporty, mida saab lisada oma igapäeva menüü tervisliku lisandina smuutidesse või muudesse jookidesse/toitudesse.

Füüsiline aktiivsus parandab toitainete imendumist ja reguleerib kehakaalu

Aktiivne eluviis aitab parandada hormonaalset tasakaalu, vähendades stressi ja säilitades tervisliku kehakaalu. Lisaks lihaste verevoolu parandamisele suurendab treening hormooniretseptorite tundlikkust, mis tähendab, et see suurendab toitainete ja hormoonsignaalide kohaletoimetamist. Treeningu peamine eelis on selle võime vähendada insuliini taset. Insuliin on hormoon, mis aitab rakkudesse viia energiat. Püsivalt kõrge insuliinitaseme korral (näiteks siis kui tarbite palju magusat ja süsivesikurikast toitu) võib tekkida insuliiniresistentsus. See seisund on diabeedi, rasvumise ja südamehaiguste riskitegur.

Igasugune füüsiline aktiivsus on hea: tempokam jalutamine, tantsimine, jooksmine, jalgrattasõit, jõusaali trenn, meeskonnamängud ja kindlasti jooga ning meelerahu trennid.

Vanusega langevad osade hormoonide tasemed (nt. testosteroon) ja füüsiline aktiivsus aitab nende taset teatud määral tõsta.

Piisav uni aitab parandada nii füüsilist võimekust kui vaimset tervist


Olenemata sellest, kui tervislikult te toitute ja kui palju treenite, piisav uni on optimaalse tervise jaoks ülioluline. Kehv une kvaliteet on seotud paljude hormoonide, sealhulgas insuliini, kortisooli, leptiini ja greliini  tasakaalustamatusega. Näiteks unepuudus ei kahjusta mitte ainult insuliinitundlikkust, vaid kehv uni on seotud kortisooli (stressihormooni) taseme 24-tunnise tõusuga, mis võib põhjustada insuliiniresistentsust. Uuringud näitavad järjekindlalt, et unepuudus põhjustab isusid tõstva hormooni, greliini, tõusu ja isusid langetava hormooni, leptiini, taseme langust. Lisaks vajab meie aju katkematut und, et läbida iga unetsükli kõik viis etappi. See on eriti oluline kasvuhormooni vabanemiseks – see protsess toimub öösiti sügava une ajal. Optimaalse hormonaalse tasakaalu säilitamiseks püüdke öösel magada vähemalt 7 tundi kvaliteetset und.

Looduslikud toidulisandid, mida tavaliselt kasutatakse hormonaalse tasakaalutuse sümptomite vähendamiseks

Tervisliku elustiili toetamiseks võib tarbida ka looduslikke toidulisandeid. Näiteks on tuntud oma võime poolest mõjutada ja tasakaalustada naiselikke hormoone:

  • Kuningakepiõli – abiks nahaprobleemide leevendamisel, tujukõikumiste vältimisel ja menopausi (sh. kuumahood) ning PMS vaevuste leevendamisel
  • Must cohosh – abiks menopausi ajal ning menstruatsioonivaevuste leevendamisel
  • Dong quai – abiks menstruatsioonitsükli reguleerimisel

Hormonaalse tasakaalu hoidmine on oluline meie üldise tervise ja heaolu seisukohast. Õige toitumine, regulaarne liikumine, piisav uni ja stressi maandamine on võtmetegurid hormonaalse tasakaalu saavutamiseks ja säilitamiseks. Oluline on mõista oma keha signaale ja vajadusi ning teha teadlikke valikuid, mis toetavad hormoonide tasakaalu. Lisaks võib abi olla professionaalsest nõustamisest ja meditsiinilisest jälgimisest, eriti kui esineb tõsisemaid hormonaalseid häireid. Hormoonide tasakaalu hoidmine võib aidata elada täisväärtuslikku ja tervislikku elu!

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop