...

Toitumisharjumused ja vaimne tervis: Kas toitumine võib mõjutada vaimset tervist?

Viimastel aastatel on teadusuuringutes üha enam keskendutud sellele, kuidas toitumine mõjutab mitte ainult füüsilist, vaid ka vaimset heaolu. Kuigi traditsiooniliselt on pikka aega rõhutatud tervisliku toitumise kasulikkust meie kehale, hakkame alles nüüd mõistma, kui suurt mõju avaldab toitumine vaimsele tervisele. Meie toitumisvalikud võivad mõjutada meeleolu, stressitaluvust ja üldist vaimset heaolu. Loe meie värskest blogiartiklist, kuidas toitumisharjumused võivad kas toetada või kahjustada vaimset tervist ja miks on korrektne toitumine vaimse heaolu alustalaks.

Soolestiku ja aju vaheline seos kui toitumise ja vaimse tervise alustala

Üks põhjus, miks meie toiduvalikud meie aju nii tugevalt mõjutavad, on see, et soolestik on ajuga väga tihedalt seotud. Soolestik on koduks triljonitele mikroobidele, mis täidavad kehas mitmesuguseid funktsioone, sealhulgas vastutavad neurotransmitterite sünteesi eest. Neurotransmitterid edastavad keemilisi signaale ajule une, valutunde, söögiisu, meeleolu ja emotsioonide reguleerimiseks.

Üks silmapaistvamaid avastusi viimastes uuringutes on soolestiku ja aju vaheline telg – kahepoolne suhtluskanal soolestiku ja aju vahel. Selle ühenduse mõju tugevust määrab suuresti soolestiku mikrobioom, triljonite bakterite võrgustik, mis aitab toitu seedida, vitamiine toota ja suhelda meie immuunsüsteemiga.

  • Neurotransmitterite tootmine: Teatud soolebakterid toodavad neurotransmittereid, nagu serotoniin ja dopamiin, mis reguleerivad meeleolu, tunnetust ja emotsioone. Tegelikult toodetakse umbes 90% keha serotoniinist soolestikus, mis näitab, kui suur on soolestiku tervise mõju vaimsele heaolule.
  • Põletik ja vaimne tervis: Düsbioos ehk soole mikrobioota tasakaalutus võib viia põletikuni, mis omakorda põhjustab vaimse tervise probleeme nagu depressioon ja ärevus. See seos rõhutab tasakaalustatud soolestiku mikrobioomi tähtsust emotsionaalse stabiilsuse toetamisel.

Toitumismustrid, mis on seotud paranenud vaimse tervisega

Erinevad toitumismustrid mõjutavad soolestiku ja aju vahelist telge erineval viisil ning uuringud on näidanud, et mõned dieedid võivad aidata saavutada paremaid tulemusi vaimse tervise valdkonnas. Panime kirja teaduspõhised faktid erinevate toitumisharjumuste kohta:

1. Vahemere dieet

Vahemere dieet, mis keskendub täisteraviljadele, puu- ja köögiviljadele, pähklitele, oliiviõlile ja väherasvasele lihale, on näidanud potentsiaali vaimse tervise edendamisel. Üks uuring leidis, et menüü, milles on rohkelt puu-ja köögivilju, täisteratooreid, kaunvilju ning vähe punast ja töödeldud liha oli seotud depressioonisümptomite madalama esinemissagedusega.

  • Rikas antioksüdantide poolest: Köögiviljad, puuviljad ja oliiviõli on rikkad antioksüdantide allikad, mis võitlevad oksüdatiivse stressiga – seisundiga, mis on seotud vaimse tervise häiretega.
  • Oomega-3 rasvhapped: Rasvane kala, nagu lõhe, varustavad oomega-3-rasvhapetega, mis mängivad olulist rolli aju talitluses, vähendavad põletikku ja toetavad neurotransmitterite funktsiooni.

Lääne riikidele omane toitumine, mis sisaldab palju töödeldud toitu, suhkrut, rafineeritud teravilju ja ebatervislikke rasvu, on seotud depressiooni, ärevuse ja kognitiivsete funktsioonide halvenemisega. Nende toitude liigne tarbimine võib põhjustada:

  • Veresuhkru kõikumisi: Veresuhkru sagedased tõusud ja langused võivad põhjustada meeleolumuutusi, ärrituvust ja väsimust.
  • Põletikku: Töödeldud toidud, milles on palju transrasvu ja suhkrut, käivitavad põletikulisi reaktsioone, mis võivad häirida aju tervist ja soodustada depressiivsete sümptomite ilmnemist.

2. Stressi ja ärevuse vähendamine: piirake alkoholi, kofeiini ja suhkru tarbimist

On mõned ained, mis võivad ärevussümptomeid eriti süvendada: alkohol, kofeiin ja lisatud suhkrud. Kui tunnete tihti ärevust ja olete stressis, siis vähendage alkoholi, kofeiini ja lisatud suhkrute tarbimist.

Vaimse tervise seisukohalt olulised toitained

Teatud toitained võivad mängida olulist rolli vaimse heaolu toetamisel, aidates stabiliseerida meeleolu, suurendada stressitaluvust ja parandada kognitiivset funktsiooni.

  • B-vitamiinid: eriti B6, B12 ja folaat, on olulised aju talitluseks ja energia tootmiseks.
    • Allikad: Lehtköögiviljad, oad, kala, linnuliha ja täisteratooted.
  • Oomega-3 rasvhapped: toetavad neurotransmitterite funktsiooni, vähendavad põletikku ja on seotud vaimse selguse paranemise ning depressiooni riski vähenemisega.
    • Allikad: Rasvane kala (nagu lõhe), chia seemned, linaseemned ja kreeka pähklid.
  • Magneesium: toetab aju talitlust ja meeleolu reguleerimist, rahustades närvisüsteemi.
    • Allikad: Spinat, pähklid-seemned ja täisteratooted.
  • Antioksüdandid: A-, C- ja E-vitamiinid koos fütotoitainetega aitavad vähendada oksüdatiivset stressi.
    • Allikad: Marjad, tsitrusviljad, lehtköögiviljad ja erksavärvilised köögiviljad (nt porgand).

Toidulisand Relax – rahustuseks ja ärevuse vähendamiseks

Be More toidulisand Relax on arendatud just neile, kes otsivad loomulikku viisi vaimse heaolu toetamiseks. Relax on taimsete ekstraktide ja oluliste vitamiinide segu, mis aitab rahuneda ja vähendada ärevuse sümptomeid. Koostisosad nagu palderjani juur, mis on tuntud oma rahustava toime poolest, ning punakas kannatuslill, mis võib aidata leevendada kerget ärevust, aitavad vähendada stressi ilma unisust tekitamata. Pärnaõied ja viirpuu lisavad veel rahustavaid omadusi ja võivad toetada ka südame-veresoonkonna tervist. Vitamiinid B12 ja D3 on tuntud oma positiivse mõju poolest meeleolule ja energiatasemele.

Kasutatud kirjandus: https://www.healthline.com/nutrition/diet-and-mental-health-can-what-you-eat-affect-how-you-feel

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop