Toidukordade vahepalad – olulised või mitte?
17. detsember, 2021
Toitumine
Erinevate toitumisspetsialistide käest võib kuulda soovitusi süüa päevas 5 kuni 6 korda. Ühelt poolt on seda seostatud tõhusama kaalulangetamisega, teisalt võib mõnele tunduda liig nii mitu korda päevas süüa. Eesti toitumis- ja liikumissoovituste hulgas on ooted kindlalt välja toodud lisaks kolmele põhitoidukorrale, mis suures pildis jagunevad järgmiselt:
- Hommikusöök 20-25% päevasest energia tarbimisest
- Lõunasöök 25-35% päevasest energia tarbimisest
- Õhtusöök 25-30% päevasest energia tarbimisest
- Ooted kokku kuni 25% päevasest energia tarbimisest
Mis kasu vahepaladest on?
Ühtlane energiatase
Võrdselt päeva peale ära jaotatud toidukorrad koos vahepaladega aitavad ära hoida järsku energiataseme kukkumist ja liiga kiiret tõusu. Mida ühtlasem on veresuhkru tase päeva peale, seda suurema tõenäosusega tagad vajalike ainete olemasolu kehas ja üleüldise parema enesetunde. Teame ju küll neid suhkrulakse pärast magusa söömist ja teisalt jällegi täielikku jõuetust või peavalu, kui toidukorrast on möödunud liiga palju aega.
Hoiad aega kokku ja oled efektiivsem
Planeerides oma päevase menüü ette, seda nii põhitoidukordade kui ka oodete näol, ei pea asju jätma “saatuse hooleks”. Eriti kiire elutempo puhul on kerge tekkima olukord, kus söömiseks ei võeta aega. Eriti võib keeruline olla tagada endale kvaliteetsed vahepalad, sest need ei pruugi olla nii mugavalt kättesaadavad. Varustades end piisavate vahepaladega, mis ei pea muide üldse olema keerulised, garanteerid hea tunde ja produktiivsuse. Näiteks tee omale kaasa smuuti, haara kaasa keefir või jogurt, mida saad rikastada erinevate supertoitude seguga, et kergelt saada kätte kõik mineraalained, vitamiinid ja antioksüdandid. Lihtne ja efektiivne!
Hoiad ülesöömised kontrolli all
Toidukordade vahele jääv periood, mis venib liiga pikaks, tekitab tunde, nagu võiks vabalt süüa mitme eest. Ka keha võib sattuda sellest stressi arvates, et peab liikuma kriisi seisundisse, kuna ei tea, millal uuesti energiat saab. Vahepalad aitavad ära hoida ülepingutamisi toiduga ning taltsutada ka isusid, sest tihtipeale tekivad viimased põhjusel, et päeva peale ei ole tarbitud piisavalt kehale vajalikke aineid.
Toetad ajutegevust
Kvaliteetsed vahepalad sisaldavad väärtuslikke toitaineid, mis aitavad paremini keskenduda ja olla seeläbi produktiivsem. Aju toimimiseks mängib stabiilne veresuhkur tähtsat rolli. Nii tagad rohkem energiat, parema mõttetöö ja jõuad enam asju tehtud. Eriti head on ajutegevusele toidurasvad, mida leidub pähklites ja seemnetes. Näiteks Be More toorbatoonid on kõik valmistatud datlite ja erinevate pähklite põhjal ning on rikastatud kasulike rasvainetega, mis teevad sellest ideaalse vahepala.
Ütle ei unehäiretele
Tervislik toidulaud on vaid üks osa suurest pildist. See, mida ja kuidas sööme, mõjutab ka unekvaliteeti, mis omakorda mängib tähtsat rolli energiataseme ning ka isude juures. Mitmekesine ja stabiilsete toidukordadega päevaplaan aitab ennetada ka unehäirete teket. Head und soodustab muide ka Be Sleepy tee, mis aitab keha ja meele sättida õhtul kenasti puhkamise režiimile.
Rikastad toidulauda
Vahepalad on lihtne viis, kuidas tuua oma toidulauale erinevaid supertoite, vitamiine ja ühtlasi suurendada märkamatult ka taimse toidu osakaalu, mis kipub tavaliselt olema liiga väike. Erinevad puu- ja köögiviljad, pähklid ja seemned, kergemad piimatooted, pudrud saavad kõik väetoitude näol lisaboonuse oma kasulikkuse poolest ja Sina sellega ekstra hea enesetunde.