Sügisväsimusest ja selle ennetamisest
23. september, 2020
Elustiil
Päevavalguse vähenemine sügisel ja talvel, mõjutab keha ärkvel oleku ja une tsüklit. Valgus mõjutab käbinäärmes toimuvat melatoniini sünteesi, mis reguleerib meie argipäeva – millal magame ja millal oleme ärkvel. Teisisõnu, mida pimedam on, seda rohkem hakkab meie keha melatoniini tootma, mis omakorda tekitab väsinud tunde.
Millist rolli mängib tervislik toitumine väsimuse ennetamise juures?
Kui sa soovid ka sügisel ja talvel püsida aktiivne ja terve, on oluline oma toitumist kohandada. Tarbi rohkem vitamiinidest ja mineraalainetest pakatavaid toite, mis toetavad sinu immuunsust. Toitainete vaene ning kesine toidulaud suurendab samuti väsimustunnet. Oluline on süüa piisavalt, et kehal on energiat ja seda saame me justnimelt mitmekesisest toidust.
Veel üks peamisi väsimuse põhjustajaid on veresuhkru kõikumine ning seetõttu tulekski vältida selle taset trastiliselt tõstvaid sööke. Peamiselt tekitavad sellist kiiret tõusu kõik rohke suhkruga toidud. Peale kiiret veresuhkru taseme tõusu toimub ka kiire langus, mis põhjustab uimasust ja nõrkust. Kiudainete rikkad toidud aitavad hoida seda tasakaalus ning tarbides süsivesikuid koos tervislike rasvade ja valkudega, aitad ennetada veresuhkru taseme kõikumisi.
Kas on toiduaineid, mis võivad uimasust tekitada?
Tugevalt töödeldud toitudes on vähem toitaineid, mistõttu tasuks eelistada töötlemata toite, sest nendes säilivad keha jaoks kauslikud ained.
Paljud inimesed söövad magusat, et saada kiirelt enegriat – reaalsuses juhtub see, et meie kohe peale suhkru söömist energiatase tõuseb kuid sama kiirelt langeb see ka alla tagasi. Selline järsk kõikumine on üks peamisi väsimustunde tekitajaid.
Teine levinud komme on juua kohvi väsimusega võitlemiseks. Mõõdukas tarbimine täidab enda eesmärki, kuid liiga palju kofeiini võib põhjustada närvilisust, südame pekslemist, kõrget vererõhku, ärevust ja unetust. Lisaks võib peale kohvi mõju lõppemist tunda end veel rohkem väsinuna.
Kas toidukordade planeerimine on väsimuse perioodil oluline?
Uuringud näitavad, et hommikusöök parandab erksust ja keskendumisvõimet, aitab langetada kaalu, ennetades päeval ülesöömist. Mitmekülgne ja tervislik hommikusöök isegi ennetab rasvumist, diabeeti ja südamehaigusi, mis muudab selle meie päeva üheks tähtsaimaiks toidukorraks. Küll aga on palju inimesi, kes vastupidiselt haarvad teele tööle kiire saiakese, mis kindlasti kehale kasulik pole. Teine äärmus on see, et tööd tehes unustakse söömine sootuks, mis samuti tekitab kiiret väsimust. Tasakaalustatud toitumine kogu päeva vältel on oluline püsivaks energiaks. Söö portse iga 3 tunni tagant, et hoida energiatase stabiilsena. Tarbi tasakaalukalt puuvilju, köögivilju, täisteratooteid, tervislikke rasvu ja valku. Vältige või piirake rämpstoitu, milles on palju suhkrut ja rafineeritud rasva. Sellisel väsimuse perioodil on soovitatav enda toit eelmisel päeval kodus valmis teha, nii saad täpselt kontrollida, mida sa järgmisel päeval suust sisse paned ning samuti garanteerid enda jaoks, et toidukord vahele ei jää.
Millised söögid ja supertoidud aitavad mul väsimusest jagu saada?
Vesi – Kuigi rohke vee joomine ei ole väsimusravim, on see siiski oluline. Vedeliku puudus kehas muudab väsimuse hullemaks. Piisav vee joomine toetab head tervist ja energia taset.
Köögiviljad – Oluline on süüa võimalikult mitmekesiselt, et saada kätte kõik vajalikud toitained, seega mida värvilisem on toidulaud, seda rohkem erinevaid aineid keha saab. Samuti tasuks eelistada köögivilju, mis ei sisalda palju tärklist.
Banaanid – Need on hea kaaliumi, kiudainete ja süsivesikute allikas. See kombinatsioon annab energiat pikaks ajaks.
Kakao – On tõestatud, et kakaos sisalduvatel antioksüdantidel on tervisele palju kasu. Näiteks toetab kakao tarbimine kogu keha verevarustust, mis omakorda aitab kaasa hapniku transportimisele ajju ja lihastesse. Kakao aitab vähendada vaimset väsimust ja parandada meeleolu, sest see sisaldab stimuleerivaid ühendeid, nagu teobromiin ja kofeiin, mis tõestatult tõstavad just meie vaimset energiat.
Yerba Mate – Yerba maté on Lõuna-Ameerikast pärineva ürdi kuivatatud lehtedest valmistatud teejook. On tõestatud, et sellel on positiivne mõju tervisele, sest see sisaldab rohkelt antioksüdante. Yerba maté sisaldab ka kofeiin, mis soodustab hormooni epinefriini tootmist ning seeläbi suurendab energiataset. Kuid erinevalt teistest ergutitest ei tõsta yerba maté vererõhku ega pulssi.
Goji marjad – Neid marju on Hiina meditsiinis kasutatud oma heade omaduste tõttu sajandeid, sest need sisaldavad suures koguses antioksüdantide, vitamiine, mineraal- ja kiudaineid. Viimased aeglustavad süsivesikute imendumist, mistõttu vabaneb neis olev energia aeglasemalt, hoides veresuhkru ja energia taset stabiilsena. Goji marju on lihtne segada jogurtisse ja lisada smuutisse, kuid neid võib süüa ka täiesti paljalt.