...

Oled alustav spordiharrastaja ja soovid osaleda rahvaspordiüritustel? Füsioterapeut ja treener Priit Ailt hoiatab ettevalmistuseta võistlustel osalemise eest!

Suvi ja sügis on aktiivne aeg mil toimub palju rahvaspordiüritusi ja inimesed on ka muidu füüsiliselt väga aktiivsed. Kuigi liikumine on tervisele kasulik, siis mõnikord on siiski võimalik endale ka liiga teha. Füsioterapeut ja treener Priit Ailt hoiatab, et ilma ettevalmistuseta spordiüritustel osalemine võib lõppeda vigastustega.

Priit, räägi endast natuke – kes sa oled ja millega tegeled?

Olen hariduselt füsioterapeut ja spetsialiseerunud ortopeedia, traumatoloogia ja spordivigastuste ravile. Teraapias kasutan manuaalseid lähenemisi, nagu massaaž, nõelravi jne. Olen üle 20 aasta tegelenud triatloniga ja juhin Tripassion Triatloniklubi, kus olen treener ja muude ürituste korraldaja.

Lisaks olen isa kolmele pojale.

Suvel ja sügisel toimub Eestis palju rahvaspordiüritusi – jooksuvõistlused, triatlonid, ratta-ja ujumisvõistlused. Kuidas sa treeneri ja füsioterapeudi pilgu läbi ütled – kas sellistel üritustel võib osaleda ettevalmistuseta harrastussportlane? Näiteks joosta 10 või 21 km või läbida lühemat triatloni?

Ma ei soovita osaleda spordivõistlustel ilma ettevalmistuseta või vigastatuna. Eks see lõpuks sõltub inimesest, tema taustast ja plaanitud võistlusest.

Milline on korrektne ettevalmistus erinevateks spordivõistlusteks (harrastussportlasele)? Kas jõusaalis käimine on kohustuslik?

Ettevalmistus võistluseks sõltub inimesest, tema tasemest, nõrkustest ja eesmärgist. Treeningute eesmärk on viia keha võimalikult turvaliselt võimalikult kõrgele tasemele, et võistluspäev oleks puhas nauding. Mitmekesine treeningplaan sisaldab jõutreeninguid, vastupidavustreeninguid ja eriala spetsiifilisi treeninguid. Lisaks ka puhkust ja taastavaid tegevusi.

Millised on sagedasemad vigastused harrastussportlastel? Milliste muredega sinu, kui füsioterapeudi poole pöördutakse? Kas need on ennetatavad vigastused?

Enamasti pöördutakse ülekoormusvigastustega, mis on tingitud ootamatust koormuse tõusust või ebaregulaarsest treeningust, mis ei vasta keha koormustaluvusele. Need on näiteks põlvedega seotud vigastused ja probleemid kannakõõluse või õlgadega. Kõik need vigastused on enamasti ennetatavad.

Kui olulist rolli mängib toitumine?

Toitumine mängib vastupidavusspordis väga suurt rolli. Õige toitumisega annad kehale õiges koguses ja õiget kütust ning kindlustad võimalikult kiire taastumise.

Augustis on tulemas IRONMAN Tallinn. Mis on peamine põhjus miks pealtnäha täiesti tavalised inimesed soovivad end nii raskel võistlusel proovile panna?

Arvan, et inimestel on kõrgenenud saavutusvajadus, mida triatloniks ettevalmistus ja võistlus pakuvad. Väidetavalt on IRONMAN-i läbimine saavutus, mida kord elus teha aga kogu ülejäänud elu sellest rääkida.

Be More´il algab peagi liikumisväljakutse. Millise soovituse annad inimesele, kes soovib väljakutse raames oluliselt tõsta oma füüsilist aktiivsust?

Soovitan alustada rahulikut ja jätkusuutlikult, selle käigus kuulata oma keha ja vajadusel puhata. Näiteks liigutada ennast iga 2-3 päeva tagant, mitte kohe iga päev. Treeningud võiks sisaldada aeroobseid tegevusi ja jõutreeningut. Hiljem lisada intensiivsemaid treeninguid. Lahti võiks lasta nädala (7-päevasest tsüklist) ja koostada endale näiteks 10-päevane tsükkel, mida siis progreseeruvalt korrata.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop