Kas mul võib olla piimavalgu- või laktoositalumatus?
23. oktoober, 2019
Toitumine
Piimaallergiat ja laktoositalumatust ei tohiks omavahel segi ajada. Toiduallergia tekib immuunsüsteemi ülereageerimisel toidus leiduvale teatud tüüpi valgule. Erinevalt toiduallergiale, ei ole toidutalumatus seotud immuunsüsteemiga.
Laktoositalumatus
Laktoositalumatuse korral on tegemist ensüümi lakataas puudusega. Laktaas lõhustab laktoosi ehk piimasuhkrut, mida leidub paljudes piimatoodetes. Laktoositalumatud ei suuda seedida laktoosi sisaldavaid toite.
Sümptomid
Laktoositalumatuse korral tekivad sageli kõhuvalud ja esineb puhitust. Seda põhjustab seedumata laktoosi fermenteerumine soolestikus, tekitades vee ja gaaside eraldumist. Valud on tavaliselt alakõhus ja naba piirkonnas.
Laktoositalumatusega võib kaasneda kõhulahtisus. Sümptomid on igaühel pisut erinevad. Seda kõike põhjustab lagundamata jäänud laktoosi fermenteerumisel toodetud lühikese ahelaga rasvhapetest põhjustatud vee suurenemine soolestikus.
Võib esineda ka teisi sümptomeid nagu peavalu, uimasus, naha probleemid, lihas ja liigesevalud. Neid ei peeta laktoosi talumatusega seotult otsesteks sümptomiteks. On oluline, et ei aetaks segi laktoosi ja lehmapiima talumatust.
Ravi
Menüüst jäetakse välja kõik laktoosi sisaldavad toiduained. Soovitatav on minna toitumisnõustaja juurde, kes aitab muuta toitumist tasakaalustatuks. Samuti aitab toitumisnõustaja leida toidulauale sobivaid laktoosivabasid alternatiive.
Laktoosivaba piim
Laktoosivaba piim on saadud lisades piimale ensüümi laktaas, mis lõhustab laktoosi glükoosiks ja galaktoosiks, andes laktoosivabale piimale pisut magusama maitse. Laktoosivaba piim on enam-vähem samade maitseomadustega nagu tavaline piim ja sobib kasutamiseks tavalise piima asemel.
Laktoosivaba piim ei sobi piima allergikutele ja neile kes jälgivad piimavaba või vegan toitumist.
Mis on piimavalgu talumatus?
Lehmapiima talumatus on keha immuunsüsteemi ebaadekvaatne reaktsioon lehmapiimas leiduvale valgule – kaseiinile. See põhjustab soolestiku kahjustumist. See ei ole sama mis laktoositalumatus!
Piimavalgu talumatuse riskifaktoriks on lähisuguvõsas leiduv lehmapiima talumatuse, atoopia või teiste allergiliste haiguste esinemine. Rinnaga toitmine vähendab piimavalgu talumatuse riski, kui ema väldib imetamise ajal piimatoodetega liialdamist.
Piimavalgu talumatust on kahe sorti. See võib olla IgE vahendatud või mitte IgE vahendatud allergiline reaktsioon. Immunoglobuliin E ehk IgE on tüüpiline allergiliste reaktsioonide puhul avalduv faktor. IgE vahendatud piimavalgu talumatuse korral algavad sümptomid kahe tunniga, peale piima joomist. Mitte IgE vahendatud piimavalgu talumatuse sümptomid võivad tekkida alates kahest päevast kuni ühe nädalani peale piima tarbimist.
Sümptomid
Piimavalgu talumatuse korral tekivad esimesed sümptomid tavaliselt nädala jooksul, peale piima tarbimist. Sümptomiteks võivad olla nahalööve, ekseem, oksendamine, kõhuvalu, verine väljaheide, limane väljaheide ja kõhulahtisus. Pikaajalised probleemid imikutel võivad põhjustada vilistavat hingamist, ärrituvust ja kasvupeetust.
Diagnoosimine
Kui sa kahtlustad piimavalgu talumatust, pöördu oma perearsti poole. Kõige parem diagnostika on jätta piimatooted ja piima sisaldavad toidud oma menüüst täielikult välja. Kui sinu tervislik seisund paraneb, peale muutuste sisseviimist oma toitumisharjumustes, võib olla tegu piimavalgu talumatusega.
Ravi
Peamine ravi piimavalgu talumatuse vastu on piimatoodete täielik välja jätmine oma menüüst. Lehmapiima asemele ei pruugi alati sobida ka sojapiimajook, lambapiim ja kitsepiim.
Kui sa soovid minna tasakaalustatud piimavabale dieedile, pöördu kindlasti toitumisnõustaja poole. Toitumisnõustaja aitab leida sobivaid piimavabasid alternatiive. Tähtis on osata lugeda toidu pakenditel olevat infot, et vältida piima kogemata sattumist toidulauale. Väljas süües on vaja uurida, kas tellitav toit on täielikult piimavaba. Ka piimavaba haiglatoit sisaldab tegelikult piimatooteid. Tuleb mõista, et tavaline ettekandja ei pruugi saada aru terminist „piimavaba“ ja võib seostada seda vaid joogipiimaga. Piimavaba toitumise puhul on menüüst välistatud kõik piimast valmistatud toiduained nagu juust, keefir, pett, jogurt, koor, jäätis, piimapulber, hapukoor, kodujuust, toorjuust, kohupiim jne.
Autor: toitumisnõustaja Riin Reimer
https://www.foodallergy.org/life-with-food-allergies/food-allergy-101/milk-allergy-vs-lactose-intolerance
https://www.healthline.com/nutrition/lactose-free-milk#what-it-is
https://www.urmc.rochester.edu/childrens-hospital/gastroenterology/conditions/cow-s-milk-protein-intolerance.aspx
https://www.healthline.com/nutrition/lactose-intolerance-symptoms#section6