Miks on B-vitamiinid olulised?
10. detsember, 2020
Toitumine
Vitamiinid on asendamatud mikrotoitained, mida on vaja väga väikestes kogustes ning neid tuleb tarbida pidevalt, sest vitamiinidest ei teki organismi pikaajalist varu.
B-grupi vitamiine on vaja:
- Makrotoitainete normaalseks ainevahetuseks.
- Närvisüsteemi edukaks toimimiseks.
- Heaks toidu seedimiseks.
- Naha, juuste, silmade, suu ja maksa tervise tagamiseks.
- Hormoonide tootmiseks
- Energia saamiseks toidust
B-vitamiini puudus
B-vitamiinid kuuluvad vesilahustuvate vitamiinide rühma ning nende üledoseerimine toiduga ei ole võimalik, sest üleliigne viiakse kehast uriiniga välja. Siiski võib ühekülgse toitumise tagajärjel tekkida vitamiini puudus, mille tunnused on väsimus ja meeleolumuutused, samuti nahakahjustused.
Kuidas toitumisharjumused mõjutavad B-vitamiini taset kehas?
Mida rohkem toiduaineid töödeldakse, seda suurem on ka nendes esinevate vitamiinide kadu, seetõttu tekib puudus kergemine neil, kes eelistavad eeltöödeldud- ja kiirtoitu. Suurenenud suhkru ja kiiresti imenduvate süsivesikute tarbimisel tekib organismi soolestikus B-grupi vitamiinidele mittesobiv mikrokliima. Vitamiinide imendumist pidurdavad suitsetamine, liigne kohvi joomine, alkoholi tarbimine, mõned ravimid ja antibeebipillid.
B-grupi vitamiinidel on parem mõju, kui neid toidulisanditena tarvitada koos ühtse kompleksina. Kui tarbida B-vitamiine eraldi võib kogemata ühe vitamiini liigtarbimine põhjustada häireid teiste imendumisel.
B12-vitamiini olulisus
B12-vitamiini allikateks on loomsed saadused. B12-vitamiini toodetakse mingil määral ka organismi mikrofloora poolt, selle omastumine organismis on küsitav. Samuti on teada vetikatest tehtud spirulina, mis sisaldab B12-vitamiini erinevaid vorme, mis kahjuks ei ole organismis aktiivsed.Puudujääk võib esineda ebapiisava imendumise puhul ja taimetoitlastel.B12-vitamiini puuduse tunnused võivad ilmneda alles 5–6 aasta pärast.
Parimateks B12-vitamiini allikateks on maks, veiseliha, linnuliha, muna, kala, juust, sealiha, kana, piim, kohupiim, jogurt.
Taimetoitlased, kes ei tarbi üldse loomse päritoluga toite, vajavad seetõttu B12-vitamiini toidulisandina. Mõned taimepõhised piimaasendajad (nt sojajook, kaerajook ja riisijook) võivad olla B12-vitamiiniga rikastatud ning olla seetõttu veganite menüüs olulisteks B12-vitamiini allikateks. B12-vitamiini puuduse kliinilised sümptomid kujunevad üldiselt välja alles pärast mitmeid aastaid kestnud puudulikku toitumist või vähenenud imendumist.