Kuidas saada võitu kevadväsimusest?
28. märts, 2019
Elustiil
Pikk talv on seljataga. Esimesed eredad päikesekiired pimestavad õue astudes. Lumi sulab ja puud hakkavad looma pungi. Looduse energia tõuseb, kasemahl jookseb ja esimesed lilled tõstavad päid. Aga sina tunned end loiult, apaatselt ja kergesti ärrituvalt. Tahaksid elada vaid voodis teki all. Sind on tabanud kevadväsimus.
Mis põhjustab sellist iga aastast loidust? Arvatakse, et süü on seljataha jääval pikal ja pimedal talvel. Pikk talv on põhjustanud meie keha tootma rohkem melatoniini, mis on unehormoon. See võib olla üks uniuse põhjustajatest. Ka jääme me ilma D-vitamiini sünteesi stimuleerivast päikesevalgusest. D-vitamiini puuduse all kannatab enamik eestlastest. D-vitamiini puudus soodustab omakorda depresiooni. Ka väheneb üle talve laos seisnud köögi- ja puuviljade toitainesisaldus, mis soodustab vajalike mikrotoitainete puudust. Lisaks on meie keha kurnatud talvel läbi põetud viirushaiguste poolt. Ebatervislikud eluviisid ja tasakaalustamata toitumine vaid süvendavad kevadist motivatsioonikriisi.
Kus on probleem, seal on ka lahendus. Üks energiataset tõstev nipp on liikuda. Liikumise depresioonivastane toime on teaduslikult tõestatud. Igapäevane jalutuskäik õues, eriti päikeselise ilmaga, on väga kasulik. Loomulikult tuleb kasuks ka regulaarne trennis käimine. Tähtis on valida endale meelepärane treening, mis hoiab sind motiveerituna ja tõstab tuju.
Võta D-vitamiini toidulisandit. Teaduslike uuringutega on tõestatud, et D3-vitamiin on oluline luustiku tervisele ja laste aju arenemisele. D-vitamiini madalat taset on seostatud ka diabeedi, autoimmuunhaiguste, epilepsia ja infektsioonhaiguste arenguga. D-vitamiin on oluline astma, tuberkuloosi ja muude infektsioonhaiguste ravis. D-vitamiini puudus võib suurendada haigestumist jämesoole vähki, tekitada kõrget vererõhku, südameveresoonkonna haigusi jne. Euroopa Toiduohutusameti (EFSA) kohaselt on täiskasvanutele ohutu D-vitamiini totaalkogus ööpäevas 100 mikrogrammi (4000 IU). Soovi korral lase oma perearstil testida sinu D-vitamiini taset.
Muuda oma toitumisharjumusi tervislikumaks. Tähtis on, et toit mida sa sööd turgutaks sinu keha kõigi vajalike toitainetega. Kõikuv veresuhkru tase mõjutab ka meie enesetunnet ja meeleolu, kurnab ja väsitab. Söö viis toidukorda päevas. Süües kolm põhitoidukorda ja kaks vahepala, hoiad oma veresuhkru taseme tasakaalus. Vähenda kiirete süsivesikute hulka oma menüüs. Hoidu nisujahu toodetest, suhkrust, meest, kuivatatud puuviljadest, karastusjookidest, energiajookidest, tärklisest ja magustatud piimatoodetest. Vähenda kofeiini hulka. Teadlased on leidnud, et kohvi ja kofeiini tarbimine tõstab märkimisväärselt depressiooni riski. Kofeiini sisaldab loomulikult kohv aga ka must ja roheline tee, energiajoogid, koola joogid ning šokolaad. Joo piisavalt vett. Vee defitsiit soodustab loidust. Hea oleks juua vähemalt 1,5 liitrit vett päevas, sõltuvalt elustiilist.
Turguta oma keha vitamiinide, mineraalide ja heade rasvadega. Kui sinu toitumisharjumused on olnud kesised, oled olnud haige või on pingeline periood elus, siis on tõenäoliselt vajad satavapärasest rohkem toitaineid. Üks võimalus on lisada oma menüüsse supertoite ja supertoidusegusid. Osadest supertoitudest räägingi nüüd lähemalt.
Chia seemned sisaldavad asendamatuid omega-3 ja omega-6 rasvhappeid, mis tõstavad une kvaliteeti, parandavad ajutööd ja vähendavad põletikke. Chia seemnetes on lisaks headele rasvadele ka valku ja kiudaineid, mis aeglustavad süsivesikute imendumist ja aitavad veresuhkrut tasakaalus hoida.
Acai marjad on antioksüdantide rikkad. Mitmetes uuringutes on leitud, et acai marjad sisaldavad rohkem antioksüdante, kui jõhvikas, vaarikas, maasikas, mustikas, mustsõstar või goji mari. Pole probleemi, millega acai-mari toime ei tuleks: ta leevendab stressi, teeb küüned-juuksed tugevaks, parandab nägemist, alandab kaalu, toob sügava une ja leevendab pohmelli.
Maca juure pulber vähendab depresiooni , tõstab libiidot, parandab viljakust, parandab mälu, tõstab energiataset ja vastupidavust, langetab vererõhku, vähendab päikesest tulenevate nahakahjustuste riski. Lisaks on maca juure pulbris antioksüdante, mis aitavad võidelda vabade radikaalidega. Maca aitab ka tasakaalustada estrogeeni taset, vähendades sellega menopausi sümptomeid.
Need on vaid üksikud kasulikud supertoidud, mida oma menüüsse lisada. Mida mitmekesisemalt sa toitud, seda parem. Katseta erinevate supertoitude ja segudega lisades neid oma smuutidesse, pudrule, magustoitudele, maitsestamata jogurtile, toormoosidesse jne. Lase fantaasial lennata ja ärata end talveunest muutes oma igapäevamenüü värvilisemaks ning toitvamaks.
Kasutatud allikad: ↓
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/25908646
• https://raudsik.com/loe-kuula-vaata/d3-vitamiini-puuduse-kaes-kannatab-enamik-eesti-inimesi/
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/28914205
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/27253219
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/26339067
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24605819
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24470182
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/15485592
• https://www.webmd.com/diet/acai-berries-and-acai-berry-juice-what-are-the-health-benefits
• https://ekspress.delfi.ee/kuum/acai-mari-brasiilia-vihmametsade-tundmatu-kuulsus?id=65162368
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/24931003
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/18801111
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC4411442/
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pubmed/11753476
• https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC3096456/