background
-20%
Detox superfood mix, 120g
detox
detox
detox
detox
Detox superfood mix, 120g
Detox superfood mix, 120g
Detox superfood mix, 120g
detox
detox
detox
detox
Detox superfood mix, 120g
Detox superfood mix, 120g

Detox superfood mix, 120g

16.31 € 13.05 €

Reviews: (17)

Detox Superfood mix is the perfect addition to Your green smoothies!

 • 100% natural
 • No added sugars or additives
 • Our Detox superfood mix tastes and smells better than most of detox mixes. This is thanks to lingonberry, cranberry and lemongrass! All three help to hide spirulina and chlorella strong taste and give Detox mix much milder taste
 • 40g of plant-based protein per 100g
 • Supports the health and metabolism with 7 superfoods
 • A rich source of zinc. Zinc is important for the normal functioning of the immune system
 • Supports Your body with high amount of vitamins, minerals and antioxidants
 • By buying a package You support Estonian Cancer Society with 0,05€
-

1

+
natural

Natural

chemical free

Preservative free

child friendly

Vegan

child friendly

Gluten free

child friendly

Made in Estonia

Contains useful

Lingonberry

High in vitamin C. The benzoic acid it contains has antiseptic and anti-inflammatory properties, kills bacteria and inhibits their activity – thus helping to keep the body healthy.

Pea protein

Extremely high source of vegetable protein. Its 85% protein content is suitable for both athletes and home use to increase the protein level in menu.

Chlorella

Natural detoxifier. High in iron, calcium, omega-3 fatty acids, vitamins C, D, E, and B, folic acid, beta-carotene, and lysine.

Spirulina

High in iron, B vitamins and protein. Frees the body of heavy metals, improves immunity and is good for the skin.

Description

100% Natural Superfood mix to support Your daily life! Detox Superfood mix is a perfect addition to Your green smoothies!

Detox Superfood mix supports You with 7 different superfoods. Our Detox mix includes known Estonian berries like cranberry and lingonberry which are rich in Vitamin-C.  Cranberry juice has been used for centuries to relieve urinary tract inflammation, in addition, Vitamin-C contributes to normal energy exchange and supports the immune system being a strong antioxidant. Green smoothie essentials, spirulina and chlorella, are also represented. Spirulina and chlorella are both algaes with excellent levels of vitamins, minerals and antioxidants. Both algaes have been used to support metabolism for years. The pea protein powder in Detox Superfood mix contains enough of almost all the essential amino acids.

Detox Superfood mix is suitable:

 • for weight loss
 • to support metabolism and detoxification processes in the body

It is not recommended to use Detox mix during pregnancy and breastfeeding.

What does this product consist of?

Ingredients: freeze-dried lingonberry powder (20%), pea protein powder (19%), chlorella (18%), spirulina (16%), wheat grass (12%), lemongrass (10%), freeze-dried cranberry powder (5%).

To familiarize yourself with the products’ macronutrients, click the “nutritional value”.

How to use it?

Add 1-3 teaspoons to each smoothie, depending on your preferences. You may also add it to other drinks or foods such as water, juice or yoghurt.

Servings per package:

Each 120g package contains up to 24 servings, depending on portion size.

Storage conditions

Store at room temperature, keep away from direct sunlight if possible. After each use seal it carefully.

What does Detox taste like?

Detox Superfood mix tastes and smells more mildly than most of the detox mixes available thanks to lingonberry, cranberry and lemongrass. It has a slight lemon taste and a wonderful green color.

Do you have any recipe recommendations available?

To get inspirational ideas for smoothies, our website has a whole section with recipies and we are constantly adding new ideas and inspiring tips to our fans and family members. In addition, you will find great recipe recommendations on our social media channels!

Nutritional Value

How to use

Arvustused

 1. Angela

  ENG

  Minu lemmik! Varasemalt ei meeldinud smuutisi juua, kuid see lisab juurde nii mõnusa maitse ja värvi, et smuuti lausa kutsub jooma. Soovitan!

 2. Signe Heindla

  ENG

  Lemmiksegu banaani-spinatismuutile. Ma muidu väga spirulina fänn ei ole, kuid selles segus maitse ei domineeri. Väga meeldib!

 3. Greta

  ENG

  Mõtlesin proovida ja olen väga rahul. Väga mõnus ja kasulik lisand smuutile.

 4. Katrin

  ENG

  Ülimõnusa maitsega. Ei karju smuuti sees

 5. Riina

  ENG

  Väga hea ja mõnus maitse minu suur lemmik ☺☺

 6. Tiia

  ENG

  Minu lemmik toode teie valikus! Armastan palju rohelist ja see annab viimase viimistluse mu rohelisele lemmik smuutile. Lisaks olen katsetanud erinevaid magusaid tervislikke vahepalasid koos sellega, mis on jäänud väga mõnusad.

 7. Valeria

  ENG

  Ainuke Detox, mis mulle väga sobib ja ei häiri. Väga super toode, minu jaoka oli suur üllatus. Olen ennemgi proovinud detoxit aga ültse ei saanud juua. Kõhu teeb väga kergeks ja vahepalaks on ideaalne, isegi jogurti sisse panna sobib ja ka ei häiri. 🙂 tarbin edasipidi ja ostan veel.

 8. Kirsi

  ENG

  Imelikul kombel meeldivad mulle just rohelised smuutid ja valisin selle omale esimeseks proovimiseks. Olen väga rahul, eriti mõnus on sidrunheina maitse. Parim kooslus mida olen proovinud!

 9. Liisa

  ENG

  Mõnus värske maitse, hea on lisada seda oma igahommikuse smuuti juurde. Kerge sidruni maitse aitab vältida hommikust iiveldust.

 10. Merline

  ENG

  Muidu kasutasin ma boosti detoxsit, aga kui mõtlesin, et prooviks ka be more oma, siis sellest sai mu lemmik!! Sellel on mõnusam maitse ja ei ole nii mõru. Teeb smuutid nii maitsvaks!!

 11. Merike

  ENG

  Parim Detox, mis eestis saada. Kiidan väga, maitselt mahe, kuid sisult tubli.

 12. Jasmiin

  ENG

  Ostsin Detox pulbri ära äsja ja prooviks väikese pakikese. Segan alati enda smuuti sisse hommikuti, kui ärkan. Kvaliteetne ja väga hea maitsega, ei jäta mitte mingisugust ebamugavat kõrvalmaitset, ei hakka vastu absoluutselt ja sidrunheina maitse mõjuv värskendavalt. Looduslik.

 13. Esta Pilt

  ENG

  Proovisin, super toode koostis epoolest ja ka hea maitse. ei ole maitsega üle pakutud, looduslik. Ja kui kasulik:)

 14. Liis

  ENG

  Esmalt ostsin proovipaki, et tutvuda tootega. Mis ma oskan öelda, suurepärase maitsega loomulikult ja imeline sidrunheina lõhn soovitan julgelt proovida. Mina kasutasin detox pulbrit esialgu lihtsalt rohelise smuuti proovimiseks, polnud varem kunagi ise teinud ega ka mujalt saanud.

 15. Egle

  ENG

  Kõige lemmikum toode valikus. Maitse on nii mõnus, et tahaks mitu klaasitäit ära juua korraga. Lisaks olles seda tarbinud nüüd 3 nädalat on kergem olla ja punn kõht koos 1.5kg on ära kadunud 🙂 Ei olnudki eesmärgiks kaalu langetada aga olen meeldivalt üllatunud. Ostan ja jätkan tarbimist lisaks Fitile ja Smartile.

 16. Gerli

  ENG

  Sellest on saanud üks mõnus vahepala õhtuooteks. Kasutan smuuti sees ja väga mõnus on. Juba väike sõltuvus tekkinud.

 17. Kadri

  ENG

  Suurepärane maitse, ei ole liiga mõru, vaid mõnusalt mahe ja väga hea sidrunheina maitse, kindlasti ostan veel! Uus lemmik on leitud! 🙂

Show only reviews in ENG (0)

Be the first to review “Detox superfood mix, 120g”

Your email address will not be published. Required fields are marked *