„Emadus on nagu merelaine – vahel rahulik, vahel tormine, aga alati imeline“ – elustiilitreener Kaisa jagab oma esimesi 8 kuud emana

Kui Kaisa sai emaks, algas tema elus uus ja sügavalt tähendusrikas peatükk. Emaks olemist kirjeldab ta kui maailma parimat tööd, eeldusel, et sul on aega seda päriselt nautida. Oma esimesest kaheksast kuust emana räägib ta ausalt ja sügavalt liigutavalt – nii rõõmudest kui ka hetkedest, mil süda puperdas ärevusest. Alljärgnevas intervjuus räägib Kaisa oma kogemustest, väikestest võitudest, emotsionaalsetest hetkedest perega ning sellest, kuidas ta on leidnud tasakaalu emarolli ja iseenda vahel. See on lugu armastusest, teadlikkusest ja elu usaldamisest.

Kuidas kirjeldaksid oma esimest 8 kuud emana?

Mina arvan, et emaks olemine on maailma parim töö, kui sul on aega seda nautida. Tunnen, et olen tõeliselt õnnelik naine ja nii tänulik, et meie unistus läks mehega täide.

Esimene kaks nädalat oli tõeliselt lihtne, sest olime mehega kahekesti ja siis ei tundnudki mingit pinget, vaid see oli tõesti nagu lapse mäng. Väljakutsed hakkasid tulema, kui jäin lapsega koju üksi ja mees läks nädala sees tööle. Siis sain aru kui palju on ikka teha. Vaikselt hakkasin looma imetamise ja unegraafiku, mis kindlasti ei olnud kivisse raiutud vaid lihtsalt rutiini loomise jaoks. Päevane rutiin on väga oluline, et näeksin millal on une aeg ja söögi aeg. See tegi elu väga lihtsaks, sest teadsin lapse sisemist kella ja sellega saime kujundada oma elu ka tema ümber. Esimene kuu läkski palju aega rutiini loomiseks. Kui laps sinu ellu tuleb, siis enda elu läheb tagurpidi. Uue rutiiniga harjumine võtab aega 1-2 kuud.

Nii äge oli see, kui laps hakkas keerama, roomama ja esimesi sõnu ütlema. Minu laps hakkas roomama 4-kuuselt ja käputama 5-6 kuuselt. „Emm“ ( ehk emme) hakkas väga varakult ütlema, umbes 4 kuu vanuselt ja issi tuli 8-kuuselt. See nii armas, kui ta vahel ütleb aitäh. Lapse kasvamise juures näed iga kuu edusamme ja see on hea tunne, et saan ilusti hakkama emaks olemisega. Kui juba pereliikmed igakord sulle ka kiitusi annavad hea töö eest, siis see ongi kõige suurem tasu emale. Märgake teie ka emasid, sest igaüks vajab väikest pai. Õnnelik olemine peitub selles, et oled olemas lapse jaoks iga väike hetk ja näed teda päriselt. Aeg on rahulik ja samas vahel kiire nagu imeline merelaine.

Hakkasin juba teisest kuust alates lapsega 1x nädalas ujumas käima ja 8-kuuselt 2x nädalas. Läksin lisaks lapse neljandal elukuul mänguringi, kus laps õpiks sotsialiseerimist teiste lastega, mida samuti väga soovitan. Selle paari kuu jooksul olen väga palju saanud perega koos olla ja igat lapse mini sünnipäeva kuud tähistada.

Rasedus ja sünnitamine on naise keha jaoks väga suur töö. Pärast seda toimub taastumine ja seda aega on vaja võtta. Kindlasti ei soovita kohe tööle minna vaid oma keha kuulata. Mina taastusin pärast sünnitamist ühe kuu, et siis hakkasin vaikselt trenni tegema. Kuna ma olen treener, siis sain töö ja hobi kokku panna, et korraks saaksin kodust välja, hoida ennast vormis ja samas saaksin teistele ka rõõmu valmistada, mis mu enda rõõmukarikat täidab. Hakkasin lapse teisel elukuul tegema 2 x nädalas rühmatrenni lastele ja täiskasvanutele. Väga oluline on ema rollist korra nädalas välja tulla, et aju saaks korra välja lülitada. See on kogu perele hea, kui naased õnnelikuna ja laetuna, siis laps ja mees ka õnnelik. Tee seda, mis teeb sind õnnelikuks ja oledki õnnelik inimene.

Nüüd kui laps on 8-kuune tahaks reisida rohkem, sest ei pea enam nii tihedasti imetama, sest laps sööb lisatoitu. Alles tegin lihtsalt juhusliku reisi koos lapsega, sest tundsin, et vajan kodust välja saamist, et näha oma kalleid inimesi, keda väga ammu pole näinud. See reis oli tõesti imeline. Ma väga soovitan ka seda teistele, et seda aega koos lapsega nautida ja olla lapse jaoks ja samuti enda jaoks olemas. Lapse tulek paneb sinu enda “ Mina pildi“ väga proovile, sest fookus läheb palju lapsele, aga ennast ei tohi sellega ära unustada.

Mina korra tundsin, kui laps oli umbes 8-kuune, et mul hakkas tekkima ärevus, mida mul kunagi pole olnud. Süda hakkas väga puperdama ja see tekitas mul väga suurt hirmu, et mis nüüd lahti. Kuna ma ise elustiilitreener, siis  oskasin kohe teadlikult ennast vaadelda ja analüüsida oma treeneri oskusega. Ma sain aru, et see ärevus ei ole tingitud imetamisest, vaid et keha on väsinud ja sain aru, et peab ennast käsile oma teadmiste ja oskustega võtma. Ütlesin mehele, et mul vaja korra aega enda jaoks, et vaadata enda sisse. Ma läksin vabastavasse hingamisse, mis kestis 2,5 tundi ja sain teada, et kõik see ärevus oli seotud surma hirmuga. Pärast hingamast tulles naersin ja olin taas õnnelik. Sain uuesti ühenduse eluenergiaga. Keha lihtsalt soovis sellest hirmust vabaneda, mis tekib kui oled vastutusele võtnud armsa inimese elu. Nüüd taas rahu hinges ja kehas. Väga soovitan kasutada vabastavat hingamist või näiteks heliteraapiat, mida mina kasutasin raseduse ajal, et aju lihtsalt puhkust saaks ja keha lõdvestust. Kõige tähtsam tervise puhul on uni, toitumine ja liikumine. Kui need paigas, siis elu tasakaalus. Kokkuvõtlikult võin öelda, et need esimesed kuud on olnud tõesti väga ägedad ja väga soovitan lapsega looduses ka käia, et hoida elus tasakaalu. Usalda oma keha, siis keha on väga tark. Tark ei torma, vaid vaatleb elu ja elab sellega kooskõlas loodusega.

Mis on seni olnud suurim üllatus emaduses?

Kõige suurem üllatus oli minu mees, sest Tõnis on tõesti väga hea isa meie lapsele. Ma pole kunagi enda elus näinud meest, kes nii loomulikult oskab lapsega mängida ja tema eest hoolitseda. Mul on tõesti mehega vedanud.

Millised väikesed hetked on sind kõige rohkem puudutanud?

Kõige armsam hetk on see, kui laps ütleb sulle „Emm“ (emme), kallistab sind kõvasti ja teeb hommikul musi. See on päeva tipp hetk.

Samuti mäletan, kui tulin lapse ja mehega haiglast koju ja nägin, et mees oli väga palju roose lauale tellinud ja suur õhupall kurega, kes hoiab titat oma noka vahel. See hetk ma lihtsalt murdusin ja hakkasidki pisarad voolama õnnest.

Kolmas mälestus oli esimesel emadepäeval, kui Tõnis hommikul hoolitses lapse eest ja  tegi kogu perele pannkooke. Hommikul kui tulin uksest välja vanemate kodust, siis värvilised tulbid ootasid mind nina ees ja väga armas pildiraam, kus Tõnis oli lapse jala – ja käejälgedest teinud tulbid ja väike lepatriinu pildil. Siis olid ka õnne pisarad silmis. Neid armsaid hetki lapse ja mehega on rohkem olnud, aga need olid kõige erilisemad.

Millised tooted või rutiinid on sind uues eluetapis kõige rohkem toetanud?

Raseduse ajal tegin kuni 8 kuuni 2x nädalas jõutrenni + käisin 1 nädalas tantsimas + käisin igapäev jalutamas. Väga oluline on liikumine, et pärast sünnitust oleks kiire taastumine. Pärast sünnitust hakkasin trenni tegema 1 kuu pärast, aga muidu jalutamas käisin kohe, alguses väikest ringi ja siis hakkasin vaikselt koormust tõstma kuulates oma keha. Ma kasutasin raseduse ajal ja kui laps sai umbes 6 kuuseks imetamis vitamiine. Regulaarselt võtan D vitamiini, rauda, magneesiumit ja kalaõli. Vahel kui vaja, siis kasutan tseremoonia kakaod.

Millist rolli mängib sinu elus tervislik toitumine?

Väga suurt rolli – Terves kehas – Terve vaim 😊

Millist nõu annaksid naistele, kes alles valmistuvad emaks saamiseks?

Väga oluline on enda sisetunnet kuulata ja sellega koostööd teha. Raamat ei kasvata last ega toida, aga sinu süda on kõige targem. Kõik lapsed on erinevad. Näiteks minu laps soovib süüa öösel 1 – 2 x korda, aga mu õe laps terve öö magab ja ta ei taha süüa. Tema peab päeva ajal rohkem süüa andma, et öösel lapse vajadused oleks kaetud. Kui mina olin beebi, siis täpselt samamoodi olin ka mina öine sööja ja mu õde näiteks ei tahtnud. Laps on ema peegliks ja see ongi äge!

Kuidas tähistasid oma esimest emadepäeva?

Me tähistasime perega kaks päeva. Laupäeval tipphetk oli restoranis “Barbara”. Väga soovitan – mõnus oli seal nautida toitu ja perega koos aega veeta. Pühapäeva tipphetk olid hommikused pannkoogid ja õhtune mõnus roog, mida mu ema valmistas kogu perele. Emadepäeval sai hästi süüa, puhata, jutustada, lauamängu mängida ja sain emale massaaži teha. Pärast nädalavahetust tundsin, et hing oli täidetud rõõmuga.

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop