...

Kaalulangetuse erinevad etapid: kui kiiresti on mõistlik langetada kaalu?

Igaüks, kellel on mõttes võtta ette kaalulangetusel teekond, soovib, et see teekond oleks edukas, kaalukaotus kiire ja tulemused stabiilselt head. Kaalulangetus on protsess, mis hõlmab nii keha kui meele tasakaalu leidmist. Siiski juhtub peaaegu kõikidega see, et mingil hetkel kaal enam ei lange ja põhjused tunduvad arusaamatud. Alustatakse suurte lootuste ja ootustega, kuid unustatakse, et kaalulangetus on maraton, mitte sprint.

Tutvume alljärgnevas blogiartiklis erinevate kaalulangetusetappidega ja selgitame välja kui kiiresti on mõistlik langetada kaalu.

Millised on kehakaalu langetamise etapid?

Kaalulangus toimub tavaliselt kahes etapis – kõigepealt on varajane ning kiire kaalukaotuse staadium, millele järgneb aeglasem ja pikem kaalukaotuse periood. Just teise etapi ajal on kaalutõusu vältimine tõeliseks väljakutseks. Kui aga tegutseda teadlikult ja enesekindlalt, siis on võimalik sellest keerulisest teekonnast väljuda võitjana.

1. etapp: varajane ning kiire kaalulangus

Kaalukaotuse esimene etapp on siis, kui võtate kõige rohkem kaalust alla ja hakkate märkama muutusi oma välimuses. Tavaliselt juhtub see paari esimese nädala jooksul.

Alguses on kaalulangus peamiselt tingitud veekaotusest. Näiteks kui järgite madala süsivesikute sisaldusega dieeti, ladestub teie kehas vähem vett.

Inimestel, kes järgivad madala süsivesikusisaldusega dieeti, kipub kaalulangus toimuma kiiremini kui madala rasvasisaldusega dieediga inimestel, kuna madala süsivesikusisaldusega dieedil olevad inimestel tühjendavad süsivesikute varud kiiremini.

Ka muud tegurid peale toitumise, sealhulgas teie vanus, sugu, algkaal ja kehalise aktiivsuse tase, võivad mõjutada kehakaalu langust. Näiteks kaotavad mehed tõenäoliselt kiiremini kaalu kui naised.

Lisaks kaotate tõenäoliselt kaalu kiiremini, kui teil on suurem algkaal ja treenite sagedamini.

2. etapp: aeglane kaalulangus

Teises etapis (tavaliselt pärast paari esimest nädalat) toimub kaalulangus palju aeglasemalt ja tavaliselt on see tingitud peamiselt keharasva protsendi langemisest. Üsna sageli juhtub ka see, et kaal ei lange lausa mitme nädala vältel ükskõik kui tervislik teie toitumine ka ei ole.

Kaalukaotuse seisakud võivad tekkida metaboolsete kohanduste tõttu, mil ainevahetust aeglustub ja treeningu ajal põletatud kalorite arv väheneb. Sel perioodil on kõige olulisem mitte anda alla ja jätkata tervisliku toitumise reeglitest kinni hoidmist ja olla füüsiliselt aktiivne. Kaalulanguse seisakud sagedamini ka neil, kes järgivad liiga suurte piirangutega dieeti ja kelle igapäevane kaloraaž, mida toidust saadakse on alla 1500 kcal.

Pea meeles: nälgimine ei ole mõistlik kaalulangetuse meetod, sest sellega piirad sa organismi toitainevarusid ja ainevahetus võib jääda sootuks seisma. Peamine toitumissoovitus on jälgida, et kiudainete tarbimine oleks piisav. Kiudained aitavad tekitada täiskõhutunnet ja kiirendada ainevahetust. Kiudainete allikad on:

  • Köögiviljad, marjad, puuviljad (ära nendega samas liialda)
  • Pähklid-seemned
  • Täisteraviljatooted
  • Kaunviljad

Kui kiiresti on mõistlik kaalu langetada?

Toitumisspetsialistid soovitavad kaalulangust tempoga 0,5–1 kg nädalas. Kuigi kiiremad tulemused võivad tunduda ahvatlevad, kaasneb sellega tihti terviseriske, näiteks:

  • Lihasmassi kaotus
  • Ainevahetuse aeglustumine
  • Väsimus ja toitainete puudus

Pikaajalise edu võti on järjepidevus ja tervislike harjumuste juurutamine. Kiire kaalulangus ei ole alati püsiv ning võib viia tagasilanguseni ehk kaalutõusuni.

Keharasva langus vs kehakaalulangus

Kuigi mõisteid “kaalulangetamine” ja “keharasva hulga langetamine” kasutatakse sageli sünonüümidena, on neil erinev tähendus.

Kaalulangus on üldise kehakaalu langus süsivesikute, valgu, vee ja rasva tõttu, samas kui rasvakaotus on kaalulangus ainult rasvast. Rasvakaotus on tervislikum eesmärk kui kehakaalulangus, kuna kaalulangus võib hõlmata vett ja lihaste kaotust.

Lihaste säilitamine on oluline tervisliku veresuhkru taseme toetamiseks, põletiku ohjamiseks ja liikuvuse säilitamiseks.

Kuigi tavakaalu abil ei saa vahet teha kaalulanguse ja rasvakaotuse vahel, saate suurendada rasvakaotuse tõenäosust, süües rohkelt valku ja tekitades kaloridefitsiidi, tegeledes rohkem kehalise tegevusega ja vähendades oma üldist kaloritarbimist.

Kaalukaotuse säilitamise strateegiad

Siin on mõned toitumis- ja elustiilinõuanded, mis võivad aidata paremini langetada kaalu ja vältida soovimatut kaalutõusu.

  • Vii sisse enesekontrolli harjumused, nagu toitumise ja treeningplaani jälgimine. Pea toitumispäevikut ja treeni regulaarselt. Jälgi, et iga nädal oleks treeningkavas nii kardio-kui jõutreeninguid.
  • Leia endale meelepäraseid füüsilisi tegevusi: näiteks jalgrattasõit, kõndimine, ujumine, lastega õues mängimine.
  • Püüa hoida tervislikud toidud, nagu köögiviljad, pähklid-seemned, kaunviljad ja marjad, kodus kättesaadavad. Söö igapäevaselt vähemalt 500g köögivilju v.a kartul ja bataat.
  • Täida oma taldrik täistoiduga: vali võimaluse korral terved, minimaalselt töödeldud toidud, nagu puuviljad, köögiviljad, täisteratooted ja väherasvane liha. Need toidud võivad aidata  hoida täiskõhutunnet ja varustada keha vajalike toitainetega, et toetada kaalulangust ja üldist tervist.
  • Sea prioriteediks kvaliteetne uni ja proovi vähendada stressi: unepuudus ja stress võivad  kaalukaotuse eesmärke saboteerida.

Liitu #BeMoreWeek smuuti väljakutsega ja langeta kaalu

Juba 2 nädala pärast, 27.jaanuaril algab BeMoreWeek smuuti väljakutse, mille raames joovad kõik väljakutses osalejad 7 päeva jooksul iga päeva vähemalt ühe smuuti. Tänu smuutile on võimalik lisada oma menüüsse rohkelt kiudaineid ja toetada seeläbi oma seedimist ja ainevahetust. Lisa smuuti sisse ka Be More kiudainerohkeid smuutipulbreid: Be Slim ja Liver Detox ning sinu smuuti muutub tõeliseks tervisepommiks.

Kõikide smuuti väljakutses osalejate vahel loositakse auhindu!

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop