Restart pühadejärgsele seedimisele
25. detsember, 2023
Toitumine
Jõulud on üks nendest pühadest, kus kesksel ja väga olulisel kohal on toitudega seotud traditsioonid. Paljudes peredes ei kujutata jõulupühasid ette ilma seaprae ja hapukapsata või süüakse näiteks pohlamoosiga verivorsti. Tegemist on pühaga, kus reeglina tuleb kokku kogu pere ja see tähendab, et toitu tuleb valmistada palju ning kirjutamata reegel on: parem rohkem, kui vähem. Millest aga väga ei räägita on see, et paljud kannatavad selliste pidustuste järgselt seedeprobleemide käes. Kõhupuhitus, raskuse tunne kõhus, kõhukinnisus ja osadel juhtudel ka kõhulahtisus – on väga levinud sümptomid, mis avalduvad just jõulude ja/või aastavahetuse järgselt. Samuti täheldavad osad inimesed kaalutõusu.
Uuringud näitavad, et kaalutõusule on altimad need inimesed, kes juba eelnevalt olid ülekaalus. Näiteks üks 2016.aasta uuring näitas, et normaalkaalus inimesed võtavad keskmiselt pühadejärgselt juurde 0.28 ± 0.13 kg samal ajal kui rasvunud võivad juurde võtta 0.48 ± 0.27 kg. Mitmetes uuringutes on tulnud välja, et pühade ajal tarbitakse 2-3x rohkem kilokaloreid energiat võrreldes päevase normiga. See tähendab, et üsna tavaline on, et tarbitakse 4000-6000 kilokalorit energiat päevas. Üheks põhjuseks on uuringutes välja tulnud mitte ainult see, et liialdatakse portsjonite suuruse ja magusaga, vaid et inimesed lihtsalt kipuvadki rohkem sööma siis, kui ollakse suures seltskonnas ja söömisega samal ajal suheldakse ning veetakse mõnusalt aega.
Järgnevalt räägime sellest, mida teha selleks, et taastada hea seedimine, kõrvaldada ebamugavustunne kõhus ja raputada maha pühade ajal juurde võetud üleliigsed kilod. Kutsume üles tegema pühadejärgsele seedimisele restarti!
Tarbi pühadejärgselt rohkem (mittealkohoolseid) vedelikke ja vähem tahket toitu
Sinu seedesüsteem vajab pühadejärgselt puhkust. Piira vähemalt kolmel pidustustele järgneval päeval tahke toidu tarbimist ja joo rohkem vett, tervislikke smuutisid ja/või taimeteesid. Kuna pühade ajal tarbitakse palju soolast, marineeritud ja töödeldud toitu, siis see kõik hoiab vedelikku kinni ning aeglustab ka seedimist. Vesi aitab kiirendada seedimist ja paneb kinnipeetud vedeliku taas liikuma. Smuutisid soovitame valmistada vähemagusatest komponentidest ja lisada sinna ka köögivilju. Hangi smuutide valmistamisel inspiratsiooni Be More retseptikogumikust ning lisa smuuti sisse ka kasulikest toitainetest pakatavaid supertoidusegusid!
Teatud taimed, nagu piparmünt, ingver ja kummel, on tuntud oma seedimist soodustavate omaduste poolest. Nendest taimedest tehtud teed võivad aidata leevendada puhitust, rahustada maoärritust ja soodustada üldist seedimist. Be More e-poest leiad suure valiku taimeteesid. Näiteks piparmünti sisaldavad: Be Beautiful tee, Armsale emale tee, Be Sleepy tee, Detox tee ja Be Active tee. Ingverit sisaldavatest teedest soovitame Be More valikust ära proovida Talvetee ja Be Sleepy tee.
Tarbi kiudainerikast toitu
Pärast päevadepikkust raskete ja töödeldud toitude nautimist lisage oma menüüsse kiudainerikkad puuviljad, köögiviljad ja täisteratooted. Need toidud soodustavad regulaarset kõhu läbikäimist ja aitavad kaasa seedimise tasakaalustamisele. Kiudained toimivad loodusliku puhastusvahendina, aidates kaasa jääkainete ja toksiinide kehast väljutamisele.
Soovitame pühade järgselt vähendada liha ja muu loomse päritolu toiduainete tarbimist.
Abiks võib olla ka pühadejärgne Detox
Detoksikatsioon on protsess, mille käigus väljutatakse organismist toksiine ja antakse maksale ja seedesüsteemile lühiajalist puhkust. Detoks kuur võib pühadejärgselt kesta 3-5 päeva ja selle ajaga peaks inimene kindlasti tundma seedeprobleemide leevenemist ja enesetunde paranemist. Siin on mõningad soovitused detoksikatsiooni protsesside toetamiseks:
- Ära tarbi gluteeni sisaldavaid toiduaineid (nisu, rukis, oder)
- Ära tarbi liha, piimatooteid ja muna. Loomsetest toiduainest võib vähesel määral tarbida kala.
- Joo palju vett ja taimeteesid. Näiteks alusta oma päeva klaasi sooja veega, millele on lisatud värskelt pressitud sidrunimahla. Sidrun on tuntud oma leelistavate omaduste ja maksa ergutamise võime poolest, toetades organismi loomulikke võõrutusprotsesse. See lihtne rituaal võib aidata toksiine välja viia ja seedesüsteemi puhastada.
- Söö rohkelt köögivilju (v.a kartul ja bataat). Näiteks tee värskeid salateid lehtsalatist, lillkapsast, brokolist, sellerist. Lisa salatitele veidi puuvilju, marju, taimeõli ja seemneid. Samuti võid köögiviljadest valmistada püreesuppe või smuutisid.
- Ära suitseta ja ära tarbi alkoholi
- Väldi suhkrut sisaldavate toitude tarbimist
- Tarbi tervislikke rasvhappeid: pähkleid, avokaadot ja väärisneitsioliiviõli
- Mine sauna! Higistamine aitab kehal väljutada toksiine pakkudes täiendavat võimalust detoksikatsiooniks. Kombineerige see piisava hüdratsiooniga (vedeliku tarbimisega), et toetada toksiinide eemaldamist higiga.
Pidage meeles, et eduka detoksikatsiooni võti on järjepidevus ja järkjärguline lähenemine. Vähendage toiduportsjoneid ja viige muutused sisse pigem aeglaselt, pöörates tähelepanu sellele, kuidas teie keha reageerib. Valmistuge selleks, et esimene päev on kõige raskem ja esineda võib isegi peavalu. See siiski möödub järgnevate päevade jooksul ja enesetunne paraneb.
Kui teil esineb terviseprobleeme või olete lapseootel, siis on kindlasti ranged detoks kuurid teile vastunäidustatud.
Lisage pühadejärgsetesse smuutidesse Liver Detox supertoidusegu
Liver Detox supertoidusegu on mõeldud organismi toetamiseks ja toksiinide väljutamiseks ja sobib ideaalselt tarbimiseks detoksikatsiooni perioodidel. Ta on kõrge C-, E-, B1- ja B12-vitamiini sisaldusega ja sisaldab maksa kaitsva funktsiooni poolest tuntud maarjaohaka seemne pulbrit. Maarjaohaka kaitsev toime tuleneb flavonoidse ühendi silimariini sisaldusest. Lisa 1 tl Liver Detox supertoidusegu oma smuutile või tarbi lihtsalt veega!
Tähelepaneliku ja tervikliku lähenemisega saate oma seedesüsteemile teha restardi ja saavutada uus energiatase pärast pühadehooaega. Lisaks sellele, et soovitame pöörata tähelepanu oma toitumise korrastamisele, kutsume üles olema ka füüsiliselt aktiivsed!
Ilusat ja tervislikku aasta lõppu soovides
Be More pere
Allikad:
https://www.ncbi.nlm.nih.gov/pmc/articles/PMC10574044/