...

Immuunsussüsteemi toetavad mikrotoitained – 1. osa

Me puutume pidevalt kokku kehale võõraste mikroorganismidega. Nad satuvad meie kehasse läbi hingamisteede, toiduga alla neelates või elavad meie nahal ja limaskestadel. Kas need mikroorganismid põhjustavad haigestumist, sõltub keha immuunsüsteemist. Kui meie immuunsussüsteem töötab korralikult, tehakse võõrad mikroorganismid kahjutuks, ilma et me seda märkaksime. Kui immuunsüsteem ei reageeri piisava efektiivsusega või reageerib liiga tugevalt, jääme haigeks. Tugevat ja tasakaalus immuunsust ei saavutata üleöö. Hea immuunsuseni viivad tervislikud eluviisid ja tasakaalustatud toitumine. Milliseid toitaineid meie keha vajab, et toetada immuunsuse tööd? Selles blogis on välja toodud vaid väike osa tervisele ning immuunsusele olulisi mikrotoitaineid.

Tsink

Tsink on oluline mikroelement. Tsinki leidub kõigis meie kehakudedes, osaledes rakkude jagunemisprotsessis. Tsinki tarbitakse sageli nii öelda loodusliku ravimina külmetushaiguste ennetamisel ja haigussümptomite vastu võitlemisel. Vähemalt viis kuud suurendatud tsingi tarbimine vähendab haigestumise riski. Ka juba haigestununa suurema annuse tsingi tarbimine, kiirendab paranemisprotsessi. Tsink toimib antioksüdandina, võideldes vabade radikaalide vastu ja aeglustades vananemisprotsessi. Uuringud näitavad, et tsink aitab takistada bakterite vohamist ninakanalitesse kogunenud limakolletes. Tsingil on viirusevastane toime, takistades bakterite kinnitumist nina limaskestale ning takistades seeläbi bakterite vohamise.

Kõrge valgusisaldusega toidud on kõige suuremad tsingi allikad. Tsingirikkad toidud on austrid, krabid, loomaliha, sealiha, kana, seened, spinat, brokkoli, kapsas, küüslauk, hummus, kikerherned, läätsed, oad, pähklid, seemned ja täisteratooted. Be More tootevalikus on kõrge tsingisisaldusega kanepiseemned, toorkakao pulber, toorkakao tuumad ja Be Fit ning Be Beautiful supertoidusegu.

C-vitamiin

C-vitamiin on vees lahustuv vitamiin. C-vitamiin toetab tervist toimides antioksüdandina, soodustades vererõhu reguleerimist, parandades raua imendumist, tugevdades immuunsust ning vähendades südame-veresoonkonna haiguste ja dementsuse riski. Supertoitude toidukordadele lisamine on suurepärane ja lihtne viis päevase tarbitud C-vitamiini koguse suurendamiseks. See on eriti oluline siis, kui toitute ühekülgselt.

C-vitamiini saab marjadest, paprikast, brokkolist ja teistest köögiviljadest ning puuviljadest. Suurepärane allikas on Be More supertoidusegu Be Active. 2 supilusikatäit Be Active supertoidusegu katab kogu päevase C-vitamiini vajaduse. Ka Be More Be Beautiful supertoidusegus on palju C-vitamiini.

Loe C-vitamiini kohta lähemalt meie eelnevalt blogist SIIT!

D-vitamiin

D-vitamiin toetab immuunsust praegusel külmal ja haigusterohkel ajal. D-vitamiinil on väga keerukas roll meie immuunsüsteemi töös. Uuringud näitavad, et kasulikum on tarbida D-vitamiini igapäevaselt, kui võtta üks suur annus iganädalaselt või veelgi harvem.

Päikese käes viibimine on hea viis oma päevase D-vitamiini annuse saamiseks. Siiski ei ole kõigil võimalik veeta piisavalt aega päikesepaistet nautides. Ainuüksi toidust vajaliku D-vitamiini annuse kätte saamine on samuti keeruline, aga mitte võimatu. Suurepärane D-vitamiini allikas on lõhe. Heeringas, sardiinid ja muud rasvased kalad on samuti head D-vitamiini allikad. Kaubanduslikult kasvatatud kanade munakollased sisaldavad umbes 37 IU D-vitamiini. Vabapidamisel kasvatatud kanade munakollased sisaldavad rohkem D-vitamiini. Sama kehtib D-vitamiiniga rikastatud söödaga toidetud kanade munakollaste kohta. Seened suudavad ultraviolettvalguse käes sünteesida D2-vitamiini. Ainult metsaseened või ultraviolettvalgusega töödeldud seened on head D-vitamiini allikad.

Kui sul on kahtlus, et sa ei saa oma tavapärasest toidust kõiki vajalikke toitaineid kätte, on supertoitude lisamine menüüsse igati õigustatud. Suurendades supertoitudega oma igapäevast mikrotoitainete tarbimist, toetate oma tervist rohkem kui vaid immuunsuse tõstmise tasandil. Üksiku vitamiini kõrges annuses tarbimine seda ei tee. Väga suured eraldi tarbitud vitamiinide doosid ei mõju alati efektiivselt.

Koostanud toitumisnõustaja Riin Reimer

 

Kasutatud kirjandus: 

https://draxe.com/health/how-to-boost-your-immune-system/

https://draxe.com/nutrition/zinc-benefits/

https://www.everydayhealth.com/pictures/best-food-sources-zinc/

https://www.healthline.com/nutrition/vitamin-c-benefits#The-bottom-line

https://www.pharmacytimes.com/news/vitamin-d-helps-the-immune-system-during-cold-and-flu-season

https://www.healthline.com/nutrition/9-foods-high-in-vitamin-d#12

https://www.health.harvard.edu/staying-healthy/how-to-boost-your-immune-system

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop