...

Valmistumine smuutinädalaks

Kevad on suurepärane aeg oma kehale restardi tegemiseks. Just kevadel kurdetakse enim väsimuse üle ja organism januneb vitamiinide järele. Selleks, et end kergemini, värskemalt ja energilisemana tunda tasub ette võtta üks smuutinädal! Smuutidega on imelihtne lisada oma menüüsse külluslikult vitamiine ja mineraalaineid ja nad on ka kergemini seeditavamad. Et smuutinädal päriselt õnnestuks panime kokku nõuanded, kuidas smuutinädalaks valmistuda.

Soeta smuutinädalaks rohkelt erivärvilisi marju ja köögivilju

Igapäevaselt on soovitatav süüa rohkelt erinevaid köögivilju (vähemalt 500g), marju ja puuvilju. Sealt saab meie organism kätte lisaks vitamiinidele ja mineraalainetele ka fütotoitaineid, mis annavad meie organismile lisakaitset haiguste eest. Paljud fütotoitained on põletikuvastaste ja antioksüdantsete omadustega. Näiteks vaarikates on väga kõrge ellaaghappe sisaldus. Ellaaghappel arvatakse olevat kolesterooli alandav ja vähivastane toime. Enamik marjadest on väga head antioksüdandi antotsüaniini allikad. Antotsüaniin aitab vähendada organismis põletikku ja parandada glükoositaluvust (stabiliseerib veresuhkru taset). Kui värskeid marju veel kodumaisena saadaval ei ole, siis smuuti sisse sobivad väga hästi ka sügavkülmutatud marjad. Köögiviljadest võib smuuti sisse lisada lillkapsast, spinatit, porgandit, brokolit ja isegi peeti. Külmkuivatatud peedipulbrit sisaldab ka Be More supertoidupulber Be Active, mis on kõrge C-vitamiini, raua ja foolhappe sisaldusega supertoidusegu. Lisades 1-2 spl supertoidusegu oma smuutile saab organism smuutist kätte oluliselt rohkem toitaineid, kui lihtsalt ühest puuviljasmuutist.

Asenda vähemalt üks toidukord smuutiga

Smuutieelsel nädalal võib juba proovida mõne toidukorrana, näiteks vahepalana, teha endale smuuti. Vahepalaks mõeldud smuuti võiks koosneda näiteks puuviljast, külmutatud marjadest, mõnest köögiviljast, pähklitest ja seemnetest ning vedelikust (veest või taimsest joogist). Smuutisid võib tarbida ka põhitoidukorrana kas hommiku-lõuna-või õhtusöögiks ja mõnus kerge söömisjärgne tunne on garanteeritud. Selleks, et kõht ikka täis püsiks võib smuuti sisse lisada hea kiudaine allikana näiteks kaerahelbeid. Täiskõhutunde tekkimisele aitab kaasa see, kui lisada smuuti sisse valgu allikat, näiteks maitsestamata jogurtit või keefiri. Soovitame proovida teha smuutisid ka taimse valgu sisaldusega. Seda saab teha näiteks Be More supertoidusegude abil. Enamik meie supertoidusegudest sisaldavad taimse valgu allikana herneproteiini. Kõige suurema taimse valgu sisaldusega on Be Sporty supertoidusegu. Ühes supilusikas Be Sporty supertoidusegus on ligikaudu 7g valku.

Smuutinädalal soovitame juua smuutit vähemalt 2 korda päevas ehk asendada sellega kahte toidukorda, näiteks ühte põhitoidukorda ja ühte vahepala. Hommikusöögismuutis peaks kindlasti olema energia allikana puuvilju, marju ja näiteks kaerahelbeid. Korrektseks makrotoitainete tasakaaluks soovitame lisada smuuti sisse ka energiarikkaid chia seemneid, mis on ühtlasi ka väga head taimse rasva allikad. Väga suur kaltsiumi sisaldus (1 spl = 63g kaltsiumit) nendes pisikestes seemnetes aitab hoida luid tugevana.

Keskendu smuutinädalal kergemini seeditavama toidu söömisele

Söömisjärgne raskustunne kõhus ei ole just kõige meeldivam tunne. Selle vältimiseks soovitame smuutinädala raames süüa väiksemaid portsjoneid ja tuua sisse oma menüüsse vahepalad, mis suurema nälja ära hoiavad. Vahepalaks sobivad suurepäraselt nii smuutid kui ka Be More supertoitudega toorbatoonid. Kuna kõige raskem meie seedesüsteemile on seedida loomset päritolu valku, siis smuutinädala raames võiks vähendada liha söömist ja asendada liha taimset päritolu valguallikaga, näiteks kaunviljadega. Kaunviljadest, näiteks kikerhernestest, saab teha karrit, hummust ja läätsedest imemaitsvaid suppe ja leiva peale määrimiseks pasteeti.

Lisaks lihale soovitame smuutinädalal vähendada ka lisatud suhkruga toiduainete tarbimist. Suhkur võib tekitada väsimust, meeleolukõikumisi ja suurendada isu ebatervislikku toidu järele. Soovitame lisaks maiustustele vältida ka magustatud piimatoodete tarbimist (kohukesed, jogurtid jms.)

Smuutinädala raames on hea keskenduda keha detoksifikatsiooni protsesside toetamisele

Mõnikord on hea lasta oma kehal puhastuda ja smuutide abil saab väga hästi toetada organismis toimuvaid detoksifikatsiooni protsesse. Detoksifikatsiooni protsesside korrektseks toimimiseks vajab meie organism B-grupi vitamiine, erinevaid antioksüdante ja aminohappeid (valku). Köögiviljad, marjad, puuviljad pähklid-seemned on kõik suurepärased vitamiinide ja mineraalainete ning ka antioksüdantide allikad.

Detoks smuutide jaoks on Be More valikus saadaval Liver Detox supertoidusegu, mis sisaldab parimaid koostisaineid selleks, et aidata organismil väljutada kehast toksiine. Näiteks selles supertoidusegus sisalduv spirulina on suurepärane raua ja B-grupi vitamiinide allikas. Spirulina sisaldab erilist antioksüdanti fükotsüaniini, mis aitab võidelda vabade radikaalidega pakkudes muljetavaldavat põletikuvastast toimet. Liver Detox supertoidusegu on kõrge C-, E-, B1- ja B12-vitamiini sisaldusega ja sisaldab maksa kaitsva funktsiooni poolest tuntud maarjaohaka seemne pulbrit. Maarjaohaka kaitsev toime tuleneb flavonoidse ühendi silimariini sisaldusest. Lisa smuutinädalal 1 tl Liver Detox supertoidusegu oma smuutile!

Smuutinädala oluline osa on piisava vedeliku tarbimine

Vesi moodustab tervelt 2/3 meie kehamassist. Vee abil transporditakse toitaineid ja hapnikku keharakkudeni ja vesi aitab organismil väljutada jääkaineid. Soovitame smuutide sees oleva vedelikuna kasutada just puhast vett või mõnikord ka mõnda taimset jooki, näiteks mandlijooki. Kokku päeva jooksul tuleb juua lisaks toidus olevale vedelikule umbes 1-1,5l vett.

Kõigele sellele lisaks soovitame smuutinädala raames olla rohkem füüsiliselt aktiivne, vähendada kofeiini tarbimist, mitte tarbida alkoholi, süüa igapäevaselt rohkelt köögivilju, marju, puuvilju ja lisada toidule vürtse (nt. kurkumit) ja maitserohelist. Smuutinädala peamiseks eesmärgiks ei ole kehakaalulangus, aga kindlasti võib tervislikum ja rohkelt taimseid toiduaineid sisaldav menüü avaldada positiivset mõju ka kehakaalule. Pöörame siiski tähelepanu sellele, et smuutinädalal ei tohiks nälgida. Päeva jooksul peab olema vähemalt 5 toidukorda, iga 3-4 tunni tagant – 3 põhitoidukorda ja 2 vahepala. 3 tundi enne magamaminekut söömine ei ole soovitatav, et meie organismi seedesüsteem saaks puhata.

Astugem smuutinädala abil kevadesse energilisemana ja värskemana!

Autor: Toitumisterapeut Diana Zintšenko

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga

0
    0
    Your Cart
    Your cart is emptyReturn to Shop